Mainos

Mannerheim-elokuva hakee uutta puolta sankarimyyttiin - katso traileri

Suomen Marsalkka -elokuvan pääosassa näyttelee kenialainen Tel­ley Sa­va­las Otie­no. Kuva on kuvakaappaus elokuvan trailerista. Suomen Marsalkka -elokuvan pääosassa näyttelee kenialainen Tel­ley Sa­va­las Otie­no. Kuva on kuvakaappaus elokuvan trailerista.
  • Suomen Marsalkka -elokuvan pääosassa näyttelee kenialainen Tel­ley Sa­va­las Otie­no. Kuva on kuvakaappaus elokuvan trailerista.
  • Mannerheim-elokuvan tuottaja Erkko Lyytinen oli paikalla tiedotustilaisuudessa valottamassa elokuvaprojektia.
Viihde  16.8.2012 | Päivitetty 16.8.2012 | Kaleva Muuta tekstin kokoa -+

Ylen Suomen Marsalkka -elokuva keskittyy Mannerheimiin henkilönä ja hänen ihmissuhteisiinsa ja tekemiinsä ratkaisuihin, elokuvan tuottaja Erkko Lyytinen kertoi tiedotustilaisuudessa torstaina.

Lyytinen ja käsikirjoittajana mukana ollut Emma Taulo valoittivat paljon keskustelua herättäneen elokuvan taustoja tilaisuuden aikana.

Elokuva on osa monikulttuurista hanketta, johon kuuluu elokuvan lisäksi dokumenttisarja Suomen Marsalkan tekemisestä.

Lyytinen kertoi tiedotustilaisuudessa, että sodasta on jo niin paljon aikaa, että Mannerheimin sankarimyytistä on pakko löytää jotain uutta.

"Kun luodaan sotasankaruusmyyttiä marsalkan ympärille, niin samalla unohdetaan se, mikä oli tärkeää; millainen ihminen Mannerheim oli", Lyytinen sanoi.

Suomen Marsalkka rakentuu Mannerheimin käännekohtavuosiin 1905-1919.

"Elokuva on tulkinta hänen elämästään. Se ei ole täyttä faktaa vaan dramaturgiaan pohjautuva elokuva", Lyytinen kuvaili teosta.

Suomen Marsalkka saa ensi-iltansa Rakkautta & Anarkiaa -elokuvafestivaalilla Helsingissä 28. syyskuuta ja samaan aikaan internetstreamina Yle Areenassa.

Alla elokuvan traileri:

 

Lue lisää aiheesta huomisen Kalevasta.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google

Kommentit

20/97 kommenttia

Simeoni
18.8.2012 14:24

BBC ei koskaan tule tekemään elokuvaa Sir Winstonista tummaihoisen afrikkalaisen näyttelijän kanssa eikä Etelä-Afrikassa nähdä koskaan Mandelasta kertovaa elokuvaa, jossa olisi valkoihoinen pääosan esittäjä. Säälittää ja masentaa Ylen olematon arvostelukyky!


kiluxi
18.8.2012 11:40

mitä jos michelin -ukkokin olis musta ?


mela
18.8.2012 11:12

eilen seinäjoella vapaudentiellä on kuulemma nähty mannerheim pyöräilemässä .


B Kivi
18.8.2012 10:40

Uuh mitä kommentteja. Ihan oikeasti: onko se loukkaavaa, jos Mannerheimia esittää tummaihoinen? Ja jos on, niin miksi? Arvostellaan itse elokuva vasta näkemisen jälkeen.


Ihan sitä ittee
17.8.2012 22:06

Tälläiseen sontaanko menevät TV-lupa rahamme ?


ss
17.8.2012 18:52

Aivan sama tälle elokuvalle joka on pieni teko siihen verrattuna mitä tämä porvarilahtari teki elinaikanaan.


Ammuu
17.8.2012 16:26

No en olis uskonu että Suomesta löytyy niin pyhä lehmä, että ei saa esittää televisiossa. Mannerheim oli hieno mies, mutta mitä väliä sillä näyttelijällä on. Tuskin se elokuva kovin hyvä on, mutta vetäkää nyt vähän henkeä.


Taisto
17.8.2012 14:08

Yks lysti kuka lahtari-kenraalia näyttelee !!


Abe
17.8.2012 10:34

Ällöttää tuo suurnimillä mitättömyyksien nostaminen. Tavallista nykyään niillä jotka eivät muuten huomiota saa.


olis edes istuvat vaatteet
17.8.2012 09:35

Ilmeisesti elokuvassa on tahallisesti irvailtu myös Mannerheimin pikkutarkkaa pukeutumista, kun trailerissa tähdellä on päässään parinumeroa liian suuri suikka ja komentovyökin näyttää puetun vyönsolki selkäpuolelle ja asetakki roikkuu kuin säkki heinäseipään nokassa. Olistte edes hankkineet istuvat vaatteet näyttelijälle. Vai kuuluuko sekin tähän irvailuideologiaan.


Kotimaisuus kunniaan
17.8.2012 05:06

Ei kiinnosta koko elokuvatraileri.


köyhä
17.8.2012 00:31

on näköjään massit loppunu kesken näyttelijöitten palkkauksen.


Huoh
16.8.2012 22:45

Ei jessus mitä pässejä nämä inisijät. Oon aika varma jos Mannerheimistä oltaisi tehty lastenpiirros-elokuva, jossa Mannerheim olisi nallekarhun muodossa, juuri kukaan ei inisisi.

Tämän leffan tarkoitus ei ole kertoa siitä miltä Mannerheim näytti, sillä sen kaikki tietää jo. Tän tarkoitus on kertoa ihmisestä, se on ihan sama silloin miltä hän näyttää.

Järki käteen nyt.


aa
17.8.2012 12:33

Ihanko tosi, tunnetaanko Mannerheim myös afrikassa? Varmasti tämä kertoo ihmisestä, mutta kenestä?


Wright
18.8.2012 12:17

Tämä elokuva kertoo Suomen marsalkka Mannerheimista, ja häntä ei tunneta Afrikassa kovinkaan laajalti. Tässäpä vastaukset kysymyksiisi.


aa
18.8.2012 12:32

kiitos


Wright
18.8.2012 21:00

Ole hyvä :)


Laatuelokuvien ystävä
16.8.2012 20:17

Lyytinen yrittää luoda uraa ja ratsastaa Mannerheimilla. Todella lapsellinen ja typerä tempaus. Saahan sitä vapaasti kaikenlaista kokeilla, mutta miksi siihen on pitänyt Mannerheim sotkea?Onko Lyytisen seuraavassa "elokuvassa"Kekkonen turkulainen?


Turha vouhotus
16.8.2012 20:02

Ainakin ensivaikutelma näytti tosi naiivilta. Kuin mikä tahansa Hollywood -halpis.


Dokumentaristi asialla
16.8.2012 19:29

Lyytinenhän on alunperin dokumentaristi, joten eiköhän tästä tule jotain vähän suurempaa kuin vain 50 minuuttinen kohupätkä. Sitä odotellessa...


Mainos
Mainos

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Viihde Down Up
Mainos
Mainos
stats-image
Takaisin ylös