Abba ohitti The Beat­le­sin Bri­tan­nias­sa

Abba-yhtye avasi uransa vaiheista kertovan museon Tukholmassa pari viikkoa sitten. Nyt Abballa on aihetta juhlia museossaan.

Abba-yhtye avasi uransa vaiheista kertovan museon Tukholmassa pari viikkoa sitten. Nyt Abballa on aihetta juhlia museossaan. Yhtye on nimittäin ohittanut Britannian kaikkien aikojen myydyimpien albumien listalla The Beatlesin, kertoo brittiläinen musiikkilehti New Musical Express.

Historian myydyin albumi Britanniassa on edelleen Queenin Greatest Hits, jota on mennyt kaupaksi 5,9 miljoonaa kappaletta. Listan uusi kakkonen on Abban kokoelma Gold, joka on ohittanut The Beatlesin Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band -albumin. Sekä Abban Goldia että Beatles-klassikkoa on myyty yli viisi miljoonaa kappaletta.

Viiden myydyimmän levyn joukkoon mahtuvat vielä Adelen 21 ja Oasis-yhtyeen (What's The Story) Morning Glory?

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä