Mainos

Venäläiselle ohjusasiantuntijalle vakoilutuomio

Venäläinen ohjusasiantuntija sai perjantaina 13 vuoden tuomion maan sotilassalaisuuksien myymisestä Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelulle CIA:lle.

Ulkomaat  10.2. | STT-AFP Muuta tekstin kokoa -+

Venäläinen ohjusasiantuntija sai perjantaina 13 vuoden tuomion maan sotilassalaisuuksien myymisestä Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelulle CIA:lle.

Venäjän tiedustelupalvelun FSB:n mukaan Plesetskin ohjustukikohdassa Pohjois-Venäjällä työskennellyt mies on tunnustanut välittäneensä tietoja maan uusista strategisista ohjuksista.

Sotilasasiantuntijoiden mukaan vakoilupaljastus on merkittävä isku maan armeijalle, sillä se saattaa kieliä suuremmasta vakoiluvyyhdestä. Nyt paljastunut asiantuntija oli välittänyt tietoja vanhentuneesta Topol-M -mallista, joka on ollut käytössä jo 15 vuotta. Vastineeksi tiedoista hän oli saanut vain tuhat dollaria (vajaat 760 euroa).

—? CIA huolii mitä tahansa tietoa Venäjän armeijasta, vaikka sitten vanhaakin, kommentoi sotilasasiantuntija Pavel Felgenhauer uutistoimisto AFP:lle.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google
Mainos
Mainos
Mainos
Galleriat »|Ulkomaat

Galleriat

Mainos
Uusimmat | Ulkomaat Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös