Mainos

Valko-Venäjä karkotti Ruotsin suurlähettilään

Ulkomaat  3.8.2012 | Päivitetty 3.8.2012 | STT-TT Muuta tekstin kokoa -+

Valko-Venäjä on karkottanut Ruotsin suurlähettilään maasta. Ruotsin ulkoministerin Carl Bildtin mukaan syyksi ilmoitettiin se, että suurlähettiläs Stefan Eriksson on ollut yhteydessä Valko-Venäjän oppositioon.

Bildt pitää syytöksiä naurettavina. Hänen mukaansa on tavallista, että lähettiläs on yhteydessä maan oppositioon.

Valko-Venäjän mukaan suurlähettilästä ei karkotettu, vaan hänen akkreditointiaan ei jatkettu.

–  Erikssonin toimet eivät ole olleet suunnattu Ruotsin ja Valko-Venäjän suhteiden vahvistamiseen, vaan niiden tuhoamiseen, sanoi ulkoministeriön edustaja Andrei Savinykh.

Bildt sanoi, että Valko-Venäjän suurlähettiläs ei ole enää tervetullut Ruotsiin. Lisäksi kaksi valkovenäläisdiplomaattia karkotetaan Ruotsista.

Vielä ei tiedetä, liittyykö karkottaminen ruotsalaisen pr-toimiston väitettyyn tempaukseen, jossa pudotettiin nallekarhuja Minskiin. Nallekarhuissa oli teksti, jossa vaadittiin sananvapautta maahan.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google
Mainos
Mainos
Galleriat »|Ulkomaat

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Ulkomaat Down Up
Mainos
Mainos
stats-image
Takaisin ylös