Presidentti Petro Poroshenko on hajottanut Ukrainan parlamentin. Presidentin tiedottajan mukaan parlamenttivaalit pidetään 26. lokakuuta.
Poroshenko ilmoitti Twitterissä, että hän on allekirjoittanut asetuksen parlamentin hajottamiseksi. Vaalit pitää järjestää 60 päivän sisällä asetuksen julkistamisesta.
Ukrainassa ei ole käyty parlamenttivaaleja presidentti Viktor Janukovitshin helmikuisen syrjäyttämisen jälkeen.
Maan parlamentti on ollut erittäin riitainen, ja pääministeri Arseni Jatsenjuk halusikin erota tehtävästään heinäkuussa. Parlamentti kuitenkin hylkäsi pääministerin eron.
Poroshenko nousi Ukrainan presidentiksi toukokuussa järjestetyissä presidentinvaaleissa.
Ukrainan armeijan edustaja syytti tänään Venäjän joukkoja uuden rintaman avaamisesta Ukrainan sodassa. Edustajan mukaan venäläiset ovat tekeytyneet separatisteiksi ja ylittäneet rajan kymmenen tankin ja kahden panssariajoneuvon saattueessa.
- Tämä aamuna Venäjän asevoimat yrittivät Donbassin taistelijoiksi tekeytyen avata uuden rintaman sotilaallisille yhteenotoille eteläisellä Donetskin alueella, muotoili toimittajille puhunut Andrij Lysenko.
Armeijan mukaan rajavartijat pysäyttivät saattueen ja alueella käydään parhaillaan kiivaita yhteenottoja.
Venäjä aikoo lähettää pian uuden apukuljetuksen Itä-Ukrainaan, koska humanitaarinen tilanne itäisessä Ukrainassa heikkenee edelleen. Ulkoministeri Sergei Lavrovin mukaan aikeesta on ilmoitettu Ukrainan hallitukselle.
Lavrov on kommentoinut myös eilisiä tv-kuvia, joissa Venäjän-mieliset kapinalliset marssittivat kymmeniä sotavankeja Donetskin kaduilla ohikulkijoiden huutaessa heille solvauksia. Lavrovin mukaan hän ei ollut nähnyt kuvissa mitään vankeja nöyryyttävää.