Pre­si­dent­ti Nii­nis­tö tapaa USA:n ja Venäjän va­ra­ul­ko­mi­nis­te­rit näiden Suo­men-vie­rai­lul­la

Presidentin kanslia vahvistaa STT:lle, että presidentti Sauli Niinistö tapaa sekä Yhdysvaltain että Venäjän varaulkoministerit näiden Suomen-vierailun aikana.

Presidentin kanslia vahvistaa STT:lle, että presidentti Sauli Niinistö tapaa sekä Yhdysvaltain että Venäjän varaulkoministerit näiden Suomen-vierailun aikana.

Yhdysvaltain ulkoministeriö vahvisti aiemmin STT:lle Yhdysvaltain ja Venäjän varaulkoministerien tapaavan Suomessa. Yhdysvaltain varaulkoministeri Thomas Shannonin kerrotaan vierailevan Suomessa sunnuntaista tiistaihin.

Yhdysvaltain ulkoministeriön mukaan Shannon tapaa Venäjän varaulkoministerin Sergei Rjabkovin, presidentti Niinistön sekäsuomalaisia virkamiehiä.

Tapaamisissa keskustellaan sekä maiden kahdenvälisistä suhteista että kansainvälisistä asioista.

Pakotteista alkoi vastatoimien kierre

Shannonin ja Rjabkovin aiemmat tapaamiset ovat päättyneet tuloksettomina.

Kesäkuussa Venäjä perui varaulkoministerien tapaamisen Yhdysvaltojen sille asettamien pakotteiden takia. Tuolloin Shannonin ja Rjabkovin oli määrä tavata Pietarissa.

Maiden välejä on kuumentanut viime aikoina muun muassa kiista konsulaattien sulkemisesta ja lähetystöjen henkilökunnan vähentämisestä. Kiista alkoi Venäjän vastatoimena Yhdysvaltain asettamille pakotteille.

Venäjä ilmoitti heinäkuun lopulla, että se haluaa Yhdysvaltojen vähentävän Moskovan-suurlähetystön ja Venäjällä sijaitsevien konsulaattien henkilökuntaa. Yhdysvallat taas vastasi Venäjän ilmoitukseen elokuun lopussa ja määräsi Venäjän sulkemaan konsulaattinsa San Franciscossa sekä vähentämään henkilökuntaa Washingtonin ja New Yorkin toimipisteissä.

Venäjä on vaatinut Yhdysvaltoja harkitsemaan päätöstä uudelleen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä