Po­lii­si­ase­ma sy­ty­tet­tiin jälleen tuleen Tuk­hol­mas­sa

Tukholmaa on piinannut jo viides katumellakoiden värittämä yö. Yhteensä ainakin 15 ajoneuvoa on poltettu Tukholman seudulla yön aikana.

Tukholmaa on piinannut jo viides katumellakoiden värittämä yö. Yhteensä ainakin 15 ajoneuvoa on poltettu Tukholman seudulla yön aikana, kertovat viestimet. Autoja on poltettu ainakin Södertäljessä ja Rinkebyssä.

Rinkebyn torille oli illalla kerääntynyt jopa 500 ihmistä katselemaan autojen palamista. Tuleen on yritetty poliisin mukaan sytyttää myös useita rakennuksia, muun muassa kouluja.

Älvsjössä kaupungin eteläosassa sytytettiin tuleen poliisiasema. Palo saatiin nopeasti sammumaan. Edellisenä yönä poliisiasema tuikattiin tuleen Rågsvedissä.

Mellakoita rauhoittamaan saapuneet poliisit ja poliisiautot ovat aikaisempien öiden tapaan saaneet osakseen kivitystä. Expressenin mukaan metroasemilla myös vartijat ovat joutuneet nuorison kivityksen kohteiksi.

Useita mellakoitsijoita on pidätetty yön aikana.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä