Jopa 100 000 ihmistä otti keskiviikkona Ateenassa osaa mielenosoitusmarssiin, jolla vastustettiin Kreikan hallituksen määräämiä tiukkoja säästötoimia.\p|
Poliisin ja mielenosoittajien välille puhkesi väkivaltaisuuksia, ja keskustan Syntagma-aukio peittyi savuun poliisin käyttämästä kyynelkaasusta ja mielenosoittajien polttopulloista.
Poliisi ampui myös muualla kyynelkaasua hajottaakseen mielenosoittajaryhmät, jotka heittelivät muun muassa katukiviä.
Poliisin mukaan 15 poliisia ja 10 mielenosoittajaa loukkaantui ja 26 mielenosoittajaa pidätettiin.
Mielenosoitusten lisäksi kreikkalaiset protestoivat lakkoilemalla. Vuorokauden mittainen työnseisaus sulki kouluja ja vaikeutti julkista liikennettä.
Kreikan hallitus on leikannut palkkoja ja eläkkeitä sekä nostanut veroja saadakseen maan talouden kuntoon.