Mainos

Palestiinalaiset haluavat Arafatin kuoleman selvitystä

Ulkomaat  4.7.2012 | Päivitetty 4.7.2012 | STT-Reuters Muuta tekstin kokoa -+

Palestiinalaiset haluavat kansainvälisen tutkinnan edesmenneen johtajansa Jasser Arafatin kuolemasta. Korkea-arvoisen palestiinalaisviranomaisen mukaan he aikovat pyytää, että kuolemaa selvittämään asetettaisiin komitea.

Arafat kuoli sairaalassa Ranskassa vuonna 2004. Monet palestiinalaiset ovat epäilleet, että hänet myrkytettiin.

Arvelut saivat uutta puhtia tänään, kun julkisuuteen tuli tieto, että Arafatin tavaroista on löytynyt jälkiä radioaktiivisesta poloniumista. Sveitsiläinen radiofysiikan instituutti tutki muun muassa hänen vaatteensa ja hammasharjan.

Instituutin edustaja kuitenkin painotti, etteivät potilaskertomuksessa kuvatut oireet ole yhdenmukaisia poloniummyrkytyksen kanssa. Tutkimuksen perusteella ei siis voi päätellä, myrkytettiinkö Arafat vai ei. Instituutin mukaan ainoa tapa varmistaa asia on tutkia Arafatin ruumis.

Leski Suha Arafat ilmoitti vaativansa, että ruumis kaivetaan haudasta tutkimuksia varten.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google

Kommentit

1/1 kommentti

ins blaue hinein
4.7.2012 10:15

Arafat oli säteilevä johtaja monen mielestä eliaikanaan.Ei ihme että hänen tavaransakin säteilevät.Reliikkejä saattaa löytyä paljonkin.


Mainos
Mainos
Galleriat »|Ulkomaat

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Ulkomaat Down Up
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös