Iskussa kuollut Haroon Bilour oli vaikutusvaltaisen perheen jäsen, jonka isä kuoli samalla tavalla
Vaalitilaisuuteen tehty itsemurhapommitus on tappanut ainakin 12 ihmistä luoteisessa Pakistanissa ja haavoittanut yli kolmeakymmentä, kertovat poliisilähteet. Arvio kuolonuhrien määrästä kasvoi poliisin aiemmin ilmoittamasta kuudesta ihmisestä.
Iskun kohteena oli vasemmistolaisen sekulaaripuolue ANP:n Peshawarin kaupungissa järjestämä vaalitilaisuus. Puolue on ollut aiemmin islamistitaistelijoiden kohteena vastustettuaan äänekkäästi Talebania ja muita ääriliikkeitä.
– Alustavien tutkimustemme mukaan kyse on itsemurhaiskusta, jonka kohteena oli Haroon Bilour, poliisin edustaja kertoo AFP:lle.
Bilour on yksi ANP:n ehdokkaista vaaleissa. Pakistanin yleisvaalit pidetään 25. heinäkuuta.
Haroon Bilour koki saman kohtalon kuin politiikassa niin ikään toiminut isänsä Bashir Bilour, joka sai surmansa itsemurhaiskussa 2012.