Obama lupasi apunsa Er­do­ga­nil­le val­lan­kaap­paus­yri­tyk­sen tut­kin­nas­sa

Yhdysvaltain presidentti Barack Obama on luvannut tukensa Turkin hallinnolle Turkin vallankaappausyrityksen jälkiselvittelyssä.

Yhdysvaltain presidentti Barack Obama on luvannut tukensa Turkin hallinnolle Turkin vallankaappausyrityksen jälkiselvittelyssä. Obama ilmoitti tuestaan Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoganin puhelinneuvottelussa tänään.

Valkoisen talon tiedotteen mukaan Obama tuomitsi Turkin levottomuudet. Hän kehottaa Turkkia suorittamaan vallankaappausyritystä koskevan tutkinnan siten, että kansan luottamus demokraattisiin toimielimiin ja lakiin vahvistuu.

Obama kuitenkin painotti, että tutkinnat on suoritettava Turkin perustuslain demokraattisiin arvoihin nojautuen, Valkoisen talon tiedottaja Josh Earnest kertoi uutistoimisto Bloombergin mukaan.

Obama ja Erdogan keskustelivat myös USA:ssa asuvan muslimisaarnaaja Fethullah Gülenin asemasta. Bloombergin mukaan Earnest kertoi Turkin toimittaneen Obaman hallinnolle asiakirjoja Güleniä koskien. Earnestin mukaan on liian aikaista arvioida, voiko tätä pitää selkeänä luovutuspyyntönä.

Erdogan on sanonut, että Gülen olisi vallankaappausyrityksen takana. Gülen itse on kiistänyt osallisuutensa tapahtumiin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä