Nor­jas­sa pal­jas­tui suuri pe­do­fii­li­ver­kos­to - jopa vauvoja käy­tet­ty hyväksi

Norjassa on paljastunut laaja pedofiiliverkosto.

Poliisi on takavarikoinut Norjan historian suurimman määrän epäiltyä lapsipornografiaa, joka todistaa eri-ikäisten lasten hyväksikäytöstä. Kuvituskuva.
Poliisi on takavarikoinut Norjan historian suurimman määrän epäiltyä lapsipornografiaa, joka todistaa eri-ikäisten lasten hyväksikäytöstä. Kuvituskuva.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Norjassa on paljastunut laaja pedofiiliverkosto. Ainakin 51:tä ihmistä ympäri Norjaa epäillään lasten hyväksikäytöstä ja seksuaalisesta kanssakäymisestä lasten kanssa.

Epäillyt on pidätetty, ja poliisin mukaan monet heistä ovat hyvin koulutettuja it-osaajia. Epäillyt pitivät keskenään yhteyttä salatun verkon kautta.

Poliisi on takavarikoinut Norjan historian suurimman määrän epäiltyä lapsipornografiaa, joka todistaa eri-ikäisten lasten hyväksikäytöstä. Poliisioperaatiota johtanut Hilde Reikrås kertoo, että aineiston mukaan jopa vauvoja on hyväksikäytetty.

Poliisi pääsi epäiltyjen jäljille, kun se tutki nuorta miestä epäiltynä 14-vuotiaan tytön hyväksikäytöstä Bergenissä Länsi-Norjassa. Rikostutkinta vei poliisin pedofiiliverkoston jäljille.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä