Münchenin ostoskeskusampumisesta epäilty 18-vuotias mies suhtautui pakkomielteisesti joukkosurmiin liittyvään kirjallisuuteen ja muuhun aihepiiriin liittyvään materiaaliin, kertoi Münchenin poliisi tänään tiedotustilaisuudessa. Poliisin mukaan epäillyllä oli ilmeinen linkki joukkosurmaaja Anders Behring Breivikiin.
Münchenin isku tapahtui päivälleen viisi vuotta sen jälkeen, kun Breivik surmasi yhteensä 77 ihmistä Oslon keskustassa ja Utöyan saarella. Useat mediat viittaavat myös Bild-lehden haastatteluun, jossa ampujan koulutoverit kertovat ampujan käyttäneen Whatsapp-profiilikuvana Breivikin kuvaa.
Poliisin mukaan sen sijaan ei ole viitteitä siitä, että Münchenin ampujaksi epäillyllä olisi linkkiä äärijärjestö Isisiin. Poliisi kuvaili hyökkäystä "klassiseksi esimerkiksi häiriintyneen ihmisen teosta". Tutkijat lähtevät olettamuksesta, että kyse oli yksittäisen ihmisen niin sanotusta amokjuoksusta. Termiä käytetään kuvaamaan mielipuolista ja vaarallista riehumista aseen kanssa, joka usein päättyy itsemurhaan.
Syyttäjän mukaan epäilty oli kärsinyt masennuksesta ja oli tiettävästi ollut psykiatrisessa hoidossa. Poliisin mukaan epäillyn kotoa oli etsinnöissä löytynyt amokaiheista kirjallisuutta ja artikkeleita. Epäilty surmasi veriteon jälkeen itsensä.
Uhrit pääosin nuoria
Poliisi arvelee, että Münchenin ampuja saattoi ennen ampumisia esiintyä tyttönä Facebookissa ja lähettää siellä tekaistun McDonald's-mainoksen houkutellakseen ihmisiä pikaruokalaan, jossa hän avasi tulen. Poliisi sanoi kuitenkin tiedotustilaisuudessa, että epäilykset vaativat vielä lisäselvityksiä.
Poliisin mukaan ampuja oli käyttänyt veriteossa 9-millimetristä Glock-pistoolia, johon hänellä ei ollut lupaa. Repussaan hänellä oli ollut 300 ammusta. Poliisille on vielä epäselvää, mistä ampuja oli aseensa saanut ja millä rahalla. Epäselvää on myös se, oliko ampuja tekohetkellä huumeiden tai lääkkeiden vaikutuksen alaisena.
Eilinen joukkoampuminen vaati yhdeksän uhria, joiden joukossa oli kolme 14-vuotiasta, kaksi 15-vuotiasta sekä 17-, 19- 20-, 45-vuotiaat, kertoo Bayerischer Rundfunk tiedotustilaisuuden perusteella. Guardianin mukaan ampumisessa haavoittui 27 ihmistä. Aikaisemmin on puhuttu 16 haavoittuneesta.
Uhreista kolme oli tyttöjä tai naisia. Kuolleista kolme oli turkkilaisia, kolme kosovolaista ja yksi kreikkalainen, kertoo AFP maiden ulkoministeriöiden tietojen pohjalta. Poliisilla ei toistaiseksi ole näyttöä siitä, liittyivätkö uhrit ampujaan jollain tavalla.
Edellinen isku vain neljä päivää aiemmin
Münchenin isku sattui vain neljä päivää sen jälkeen, kun 17-vuotias Isisistä vaikutteita saanut turvapaikanhakija hyökkäsi kirveen ja veitsen kanssa ihmisten kimppuun paikallisjunassa Würzburgin kaupungissa Baijerissa. Iskussa haavoittui viisi ihmistä, joista kaksi vakavasti.
Tätä aiemmin, heinäkuun 14. päivä tunisialainen Mohamed Lahouaiej Bouhlel ajoi Ranskan Nizzassa kuorma-autolla ilotulitusta rantabulevardilla seuranneen väkijoukon ylitse ja tappoi näin 84 ihmistä. Kyseessä oli kolmas suuri isku Ranskan maaperällä 18:n viimeisen kuukauden aikana.
Joukkosurmalla ei ole terroristista tarkoitusta
Terroriteko
– Terrorismi on laaja käsite, jota ei ole määritelty kiistattomasti.
– Suomen rikoslaissa terrorismirikosta kuvataan teoksi, jolla halutaan aiheuttaa vakavaa vahinkoa valtiolle tai kansainväliselle järjestölle terroristisessa tarkoituksessa.
– Sisäministeriön määritelmän mukaan terrorismiin liittyy useimmitten väkivaltaa tai sillä uhkaamista tiettyjen tavoitteiden saavuttamiseksi ja levottomuuden tai pelon aiheuttamiseksi.
– Terrorismin tavoitteet voivat olla esimerkiksi poliittisia.
Joukkosurma
– Rikosoikeudellisesta näkökulmasta joukkosurma tai niin sanottu laajennettu itsemurha koostuu tahallisista henkirikoksista.
– Joukkosurmalla ei ole kuitenkaan terroristista tarkoitusta rikoslain tarkoittamassa mielessä.
– Jos joukkosurmaan liittyy esimerkiksi vihamotiivi, tämä vaikuttaa teon arviointiin rangaistusta koventavana tekijänä.
– Joukkosurma voi kohdistua tuntemattomiin ihmisiin tai esimerkiksi tekijän koulukavereihin taikka perheeseen.