Etelä-Korean armeija arvioi Pohjois-Korean tehneen tähänastisista voimakkaimman ydinkokeensa. Pohjois-Koreassa tapahtuneen räjähdyksen voimakkuus oli Etelä-Korean armeijan arvion mukaan noin 10 kilotonnia.
Kyseessä olisi Pohjois-Korean viides ydinkoe.
Ydinkokeen mahdollisuudesta raportoitiin, kun läheltä Pohjois-Korean Pyunggye-ri -ydintestialuetta mitattiin maanjäristys, joka oli voimakkuudeltaan 5,3.
Myös muun muassa Yhdysvaltain geologinen tutkimuskeskus tiedotti, että Pohjois-Koreassa on mahdollisesti tapahtunut räjähdys lähellä maan ydintestipaikkaa. Japanin meteorologisen laitoksen mukaan Pohjois-Koreassa mitatusta järistyksestä saatu seismologinen data vaikuttaa erilaiselta kuin normaalissa luonnollisessa maanjäristyksessä.
Teoriaa ydinkokeesta tukee osaltaan sekin, että Pohjois-Korea juhlii tänään perustamisensa vuosipäivää.
Pohjois-Koreaa vastaan on asetettu viisi kertaa YK-pakotteita ydintestien takia. Ensimmäisen ydintestinsä maa teki vuonna 2006. Aiemmin kokeista voimakkaimpana on pidetty helmikuussa 2013 tehtyä testiä, jonka voimakkuudeksi on arvioitu 6-9 kilotonnia.
Etelä-Korean presidentti: silkkaa itsetuhoisuutta
Etelä-Korean presidentti on tuominnut epäillyn ydinkokeen itsetuhoisena ja provokatiivisena.
Ydinkoe tulee kasvattamaan entisestään juopaa kansainvälisen yhteisön ja Pohjois-Korean välillä, Etelä-Korean presidentti Park Geun-hye sanoi lausunnossaan.
Hän varoitti Pohjois-Korean vain lisäävän eristäytyneisyyttään ja maata kohtaan asetettuja pakotteita.
Kyseessä on Parkin mukaan ”vakava haaste” koko kansainväliselle yhteisölle.