Lehti: Suomi oli ka­pu­la­na rat­tais­sa pe­las­tus­ope­raa­tios­sa

Suomen ja Itävallan sotilastiedustelujen kesken oli vakavia ongelmia Jemenissä siepattujen pelastusoperaation aikana, kertoo itävaltalainen Kurier-lehti.

Suomen ja Itävallan sotilastiedustelujen kesken oli vakavia ongelmia Jemenissä siepattujen pelastusoperaation aikana, kertoo itävaltalainen Kurier-lehti. Suomessa asiasta kertoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

Ilta-Sanomien mukaan Kurier väittää, että itävaltalaisilla olisi ollut siepattujen operaatioon tarkoitettu Learjet-kone valmiina jo kolme kuukautta sitten. Lento piti peruuttaa viime hetkillä.

Kurier kertoo Ilta-Sanomien mukaan myös, että Itävallan turvallisuuspiireissä suomalaisia kollegoja pidettiin asiassa ylimielisiä ja yhteistyökyvyttömiä.

Ilmoita asiavirheestä