Hak­ke­rit iskivät il­mas­to­tut­ki­joi­den säh­kö­pos­tei­hin

Tietokonehakkerit ovat iskeneet yhteen maailman johtavista ilmastontutkimuksen keskuksista Britanniassa, kertoi BBC verkkosivuillaan perjantaina.

Tietokonehakkerit ovat iskeneet yhteen maailman johtavista ilmastontutkimuksen keskuksista Britanniassa, kertoi BBC verkkosivuillaan perjantaina.

Hakkerit tunkeutuivat East Anglian yliopiston ilmastontutkimusyksikön (CRU) sähköpostijärjestelmään ja julkaisivat muun muassa tutkijoiden henkilökohtaisia sähköpostiviestejä netissä.

CRU:n tutkijoilla on ollut keskeinen osa hallitustenvälisen ilmastopaneelin IPCC:n raporttien laatimisessa.

Viestit ovat herättäneet keskustelua internetissä. Guardianin mukaan ilmastonmuutokseen epäilevästi suhtautuvat ovat tulkinneet viesteistä löytyvän merkkejä siitä, että jotkut tutkijat ovat vääristelleet tutkimustuloksia.

Laitos ei ole vahvistanut, ovatko kaikki verkossa levinneet viestit aitoja. Yliopiston edustajan mukaan tapausta tutkitaan parhaillaan ja poliisille on tiedotettu asiasta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä