Filippiineillä viime syksyllä kiinni otettu suistokrokotiili on listattu maailman suurimmaksi vankeudessa eläväksi krokotiiliksi Guinnessin ennätysten kirjaan.
Metsästäjät nappasivat jättimäisen matelijan viime syyskuussa Mindanaon saarella. Krokotiiliä oli etsitty jo kahden vuoden ajan, koska se oli tappanut tytön ja mahdollisesti myös mystisesti kadonneen kalastajan.
Suistokrokotiili nimeltään Lolong on kuononpäästä hännänhuippuun mitattuna hieman yli kuusi metriä pitkä, Guinnessin nettisivuilla kerrotaan. Se painaa yli tonnin ja piti punnita kuorma-autoille tarkoitetulla vaa'alla.
Nyt joka päivä sadat ihmiset käyvät ihmettelemässä ennätyseläintä Bunawanin kaupungin krokotiilipuistossa.
– Hän voi hyvin. Luulen, että hän on jo sopeutunut uuteen ympäristöönsä, kertoi kaupungin mediakoordinaattori Welinda Asis Elorde.
Edellinen ennätyksen haltija oli 5,5-metrinen australialainen suistokrokotiili Cassius.

Kommentit
Kiva "pikku lemmikki"
Tyrnävän joessa ui niin pitkä elukka,että kun pää ui ohi niin puoli tuntia odotin ja pyrstö ei vielä mennyt ohi.
Tuo ei oo mittään verrattuna Ranuan rokotitiileen.
Aika suuri, täytyy myöntää. Laanaojassa olen nähnyt noin 3-metrisen.