Ete­lä-Ko­rea va­roit­taa vaa­ral­li­sis­ta si­kiö­pil­le­reis­tä

Etelä-Korea tutkii epäilyjä, joiden mukaan Kiinasta tuodaan maahan sikiöiden jäänteitä sisältäviä pillereitä.

Etelä-Korea tutkii epäilyjä, joiden mukaan Kiinasta tuodaan maahan sikiöiden jäänteitä sisältäviä pillereitä.

Etelä-Korean uutistoimiston Yonhapin mukaan pillereitä markkinoidaan miehille potenssilääkkeenä. Uutistoimiston lainaamat viranomaiset varoittavat, että pillereissä on vaarallisia bakteereita ja muita taudinaiheuttajia.

Etelä-Koreassa on takavarikoitu kaikkiaan lähes 17  500 epäilyttävää pilleriä, Yonhap kertoo. Niitä on kätketty oikeiden lääkkeiden sekaan.

Yonhapin mukaan salakuljetusyrityksiä on paljastunut kymmenittäin sitten viime elokuun, jolloin ensimmäinen tapaus tuli ilmi. Pillereiden uskotaan olevan peräisin Koillis-Kiinasta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä