Bra­si­lias­sa tai­vut­tiin mie­len­osoit­ta­jien tahtoon

Brasiliassa Rio de Janeiron ja Sao Paulon kaupungit ovat peruneet julkisen liikenteen hinnankorotukset.

Brasiliassa Rio de Janeiron ja Sao Paulon kaupungit ovat peruneet julkisen liikenteen hinnankorotukset.

Korotukset aloittivat maassa jo kaksi viikkoa jatkuneet protestit, joihin on osallistunut kymmeniätuhansia ihmisiä.

Protestit ovat maan laajimmat 20 vuoteen. Ei ole varmaa, rauhoittaako hinnankorotuksen kumoaminen mielenosoittajia. Sao Paolon mielenosoitusten johtajat ovat kertoneet alkavansa vaatia nyt ilmaista joukkoliikennettä.

Presidentti Dilma Rousseff on sanonut ymmärtävänsä mielenosoittajia. Hänen puolueensa on onnistunut viimeisen vuosikymmenen aikana kohentamaan taloutta ja nostamaan yli 30 miljoonaa ihmistä köyhyydestä.

Viime aikoina Brasilian talous on kuitenkin yskinyt, ja mielenosoittajia on myös ärsyttänyt julkisten varojen käyttö tuleviin jalkapallon MM-kisoihin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä