Bos­to­nin pom­meis­ta epäil­ty­jen suku tyr­mis­tyi - "Hän oli su­loi­nen poika"

Bostonin pommi-iskuista epäiltyjen Tsarnajevin veljesten suku ja tuttavat ovat tyrmistyneitä viime päivien tapahtumista.

Epäiltyjä pommimiehiä jäljitettiin mittavalla poliisioperaatiolla.
Epäiltyjä pommimiehiä jäljitettiin mittavalla poliisioperaatiolla.
Kuva: DOMINIC CHAVEZ

Bostonin pommi-iskuista epäiltyjen Tsarnajevin veljesten suku ja tuttavat ovat tyrmistyneitä viime päivien tapahtumista.

Veljeksistä nuorempi, 19-vuotias Dzhohar oli koulukaverien ja naapurien mukaan ystävällinen ja sympaattinen nuorimies.

– Hän oli suloinen poika. Ihmiset sanovat aina, että "Voi, minä tunnen hänet, ei hän pysty tällaiseen". Nyt minä sanon juuri niin, sanoi naapuri Larry Aaronson uutiskanava CNN:lle.

Koulutovereiden mukaan Dzhohar halusi ennen kaikkea olla suosittu ja tulla toimeen kaikkien kanssa.

Isoveli Tamerlanin, 26, epäillään vaikuttaneen voimakkaasti Dzhohariin. Vuonna 2010 Bostonin yliopiston Comment-lehdessä ilmestyneessä haastattelussa Tamerlan kuvailee itseään hyvin uskonnolliseksi.

– Minulla ei ole yhtään amerikkalaista ystävää, en ymmärrä heitä, Tamerlan sanoo samassa haastattelussa.

Tamerlanilta jäi vaimo ja pieni lapsi.

– Emme pysty ymmärtämään, miten tämä tragedia tapahtui - nyt tiedämme, ettemme koskaan todella tunteneet Tamerlan Tsarnajevia, vaimon perhe sanoi lausunnossaan.

Ilmoita asiavirheestä