Tampereen kirjamessuilla kävijä voi virittäytyä aitoon paikalliseen tunnelmaan murrekaraokessa. Oman taidonnäytteen voi lähettää videotervehdyksenä tuttavilleen.
- Aloite on tullut Tampere-seuralta, joka on aktiivinen kotiseutuyhdistys, kertoo messujen ohjelmapäällikkö Simo Laitakari.
Murrekaraoke järjestetään nyt ensimmäistä kertaa. Karaokeosasto perustetaan Tampereen messu- ja urheilukeskuksen pääaulaan.
Tehtävänä on lukea mahdollisimman oikein otteita Hannu Hyttisen Iso pipa -kirjasta, joka on tampere-suomi-suursanakirja. Hyttinen itse on luvannut piipahtaa arvioimassa murrenäytteitä.
- Raadissa on muitakin tunnettuja nimiä, Laitakari lupaa.
Videot julkaistaan myös internetissä. Niihin voi tutustua muun muassa Tampere-seuran ja Suomen Kotiseutuliiton verkkosivujen kautta.
- Tamperelaisuus on esillä myös siten, että Pirkkalaiskirjailijoilla on oma osastonsa, Laitakari sanoo. Useat paikalliset kirjailijat ovat myös haastateltavina eri ohjelmalavoilla.