VR ei suostu vuok­raa­maan ve­tu­rei­ta kil­pai­li­jal­leen

VR ja tavaraliikenteeseen tähyävä Proxion Train ovat ajautuneet kiistaan vetureiden vuokraamisesta.

VR ja tavaraliikenteeseen tähyävä Proxion Train ovat ajautuneet kiistaan vetureiden vuokraamisesta. Proxion haluaisi vuokrata VR:ltä muun muassa vetureita, koska niiden ostaminen vaatisi miljoonia euroja.

Proxion Trainin mielestä VR:llä on rautatielain ja EU-komission ennakkopäätöksen perusteella velvollisuus vuokrata vetureitaan. VR:n mukaan rautatielain vaatimus ei koske vetureita ja komission päätös ei koskenut samassa maassa toimineita yrityksiä.

Tampereen yliopiston yritysjuridiikan professori Pertti Virtasen mielestä VR:n pitäisi vuokrata vetureitaan, vaikka vetopalveluja ei laissa mainitakaan. Virtanen viittaa kilpailulakiin, jonka tavoite on ollut avata markkinat kilpailulle.

- Tämä (veturit) on sellainen pullonkaulahyödyke. Kyllä VR:n pitäisi käsittää, ettei kukaan kilpailija voi toimia ilman heidän kalustoaan. Yksittäisellä pienemmällä toimijalla ei ole käytännössä muuta mahdollisuutta kuin VR:n kaluston ostaminen käytettynä tai sitten vuokraaminen.

Kilpailuvirasto ei ole ryhtynyt asiassa toimiin. Ylijohtaja Timo Mattilan mukaan arvioinnin teko kestäisi noin kuukauden.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä