Kodinkoneketju Veikon Kone lopettaa toimintansa. Yhtiön verkkokauppa ja yksitoista myymälää eri paikkakunnilla suljetaan. Noin 100 työntekijää menettää työpaikkansa.
Kodinkoneketjun toiminta on ollut jo pitkään kannattamatonta, ja sille on yritetty vuoden ajan löytää uutta omistajaa. Aiemmin kesäkuussa Expert osti Veikon Koneen viisi myymälää. Ne sijaitsevat Helsingissä, Tampereella, Turussa, Raisiossa ja Lohjalla.
Veikon Koneen toimitusjohtaja Markku Saranpää sanoo, että kodintekniikka-ala on mullistunut. Hintakilpailu on kiristynyt, ja yhä useampi ostaa kodinkoneensa verkon kautta.
– Vähittäiskauppojen liiketoimintaan haasteita ovat lisänneet myös hypermarkettien kasvanut panostus kodintekniikkatuotteiden myyntiin, Saranpää sanoo tiedotteessa.
Veikon Kone perustettiin vuonna 1962, ja se on toiminut valtakunnallisesti. Ketju on TeliaSoneran kokonaan omistama tytäryhtiö.

Kommentit
Vai että Telia-Soneran omistama tytäryhtiö!! Olipas uutinen. Tämän täytyy olla ruotsalaisten metku. Hehän ovat joka paikassa suomalaista työtä ja omistamista häiriköimässä. Suomen Posti-Tele myllättiin konkurssikypsäksi, ja siitä tuli Telia-Sonera, Postipankista tuli Leonia, Sampo, Danskebank. KOP,sta tuli MERITA, NORDEA. Sähköyhtiö Vattenfall imuroi itselleen suomalaisten rapparien avustuksella pienvesivoimalat ja eräitä niiden omistamia runkoverkkoja, ja on nyt myymässä niitä takaisin suomalaisille kahmittuaan sievoiset voitot.
Gigantti,Mustapörssi ja Tekniset kuitenkin yhä pyörivät?
Nykyisin ei taida kannattaa pitää sitä 25% tinkausvaraa hinnoissa. Itseäni korpeaa moinen pelleily, kun hintoja vertaileva asiakas alennetaan tinkaamaan. Ennemmin haen romppeeni sieltä missä hinnat on järkevällä tasolla ilman kitinää ja taskulaskimen näpläystä.
Tinkaushan on vanhaa kunnon kaupankäyntiä.Varakkailta ja tyhmimmiltä saakin viedä täyden hinnan.
Ei voi kannataa tuolla hinta tasolla ja ylimielisellä henkilökunnalla liikeen harjoittaminen !
Tuskin jääkaappeja ostetaan verkon kautta, mutta tärkeintä on saada ne liikkeestä heti mukaan. Toinen on valikoiman suuruus ja hinta. Taisi myös aika ajaa johtajien ohi. Hyville myyntimiehille on aina töitä (poliitikko sainoisi että kaikki vain yrittäjiksi).
Saas' nähdä, miten valtio ja kirkko suhtautuvat näiden ihmisten töiden loppumiseen ja työttömyyteen. Ainakaan toistaiseksi "johto" ei ole korvaansa lotkauttanut asiaan. Veikkaan, että tämä porukka ei saa vastaavanlaista myötätuntoa, vai miten on valtion ja kirkon edustajat?
Milloinkahan mahtaa loppuunmyynti alkaa? EI tosin ole juuri nyt oikeastaan tarvetta millekään kojeelle erityisemmin, mutta voisihan tuota käydä vilkaisemassa.