Rakennusliike Skanska Kodit Oy:n johtajan Mikko Hervan mukaan asuntokaupan todellinen tilanne ei ole niin huono kuin tiedotusvälineet väittävät. Hän kertoo, että tänä vuonna neljän ensimmäisen kuukauden perusteella huippuvuosista 2007 ja 2008 on jääty vain 27 prosenttia jälkeen.
"Kahtena aikaisempana vuonna aloitettiin paljon uusia hankkeita, jotka toivat paljon uutta myyntiä. Tänä keväänä rakentajat eivät ole käytännössä aloittaneet uutta rakentamista Oulussa, mutta siitä huolimatta myytiin näinkin hyvin", hän sanoo.
Kun vanhat kohteet käyvät kaupaksi eikä uusia hankkeita aloiteta, johtaa tilanne hintojen nousuun ja tarjonnan hupenemiseen.
"Kun päästään ensi syksyyn, tarjontaa on niukasti. Uusien hankkeiden aloittamiselle on sitä kautta tarvetta", Herva kertoo.
Myös Rakennusliike NCC Rakennus Oy:n tuotantopäällikkö Markku Taskinen kertoo kaupan käyvän hyvin ja uusien vapaiden asuntojen olevan vähissä.
"Meillä on erittäin vähän myymätöntä tavaraa. ainoastaan yksi valmis myymätön asunto Oulun seudulla. Uudessa kohteessa, joka valmistuu syksyyn mennessä, tilanne on myös hyvä", hän kertoo.
Henkilöstö
pyritään pitämään
Vuosimyynniksi muutettuna neljän kuukauden myynti uusien asuntojen kohdalla on tänä vuonna Oulussa reilu 620 asuntoa, kun huippuvuosina vastaava määrä on noussut noin 800 asuntoon.
"Se on suhteellisen hyvää myyntiä, kun ajatellaan, että myydään vaan sitä vanhaa tavaraa", Mikko Herva toteaa.
Taskisen mukaan kesä ei muuta rakennusliikkeen työntekijöiden määrää juuri lainkaan ja sama henkilöstö aiotaan pitää myös syksyllä.
"Syksyllä tarvitaan uusia alkavia työmaita. Neuvottelut ovat tällä hetkellä hyvässä mallissa. Uskotaan, että sieltä tulee alkusyksystä päättyville työmaille korvaavia työmaita. Olemme toiveikkaita, että nykyinen henkilöstö pystytään työllistämään myös syksyllä", hän kertoo.
Uusien asuntojen rakentamisen lisäksi työtä riittää muun muassa kunnallisten hankkeiden toteutuksessa sekä korjausrakentamisessa.
"Toki villeimmistä asuntorakentamisen vuosista on tultu alas, mutta kun ajatellaan kevään tilannetta ja vuotta eteenpäin, uskon, että työkanta säilyy kutakuinkin samana", Taskinen sanoo.
Pankit
pullonkaulana
Mikko Herva pitää rahoituksen niukkuutta tämän hetken suurimpana ongelmana uusien asuntojen rakennuksessa.
"Voi olla, että kaikkiin niihin hankkeisiin, joita ensi syksynä tai ensi keväänä haluttaisiin käynnistää, ei saadakaan rahoitusta", hän epäilee.
Herva arvelee rahoituksen tiukkuuden johtuvan siitä, että pankit varaavat tietyille aloille tietyn määrän rahaa ja rakennusalalle sitä on varattu nyt vähemmän.
"Minun näkemyksen mukaan tästä voi tulla pullonkaula uusien hankkeiden aloitukselle", hän toteaa.
Uusien rakennushankkeiden viivästyminen aiheuttaa pian tarjonnan supistumisen, mikä taas johtaa hintojen nousuun.
"Jos hankkeita ei saada tekeille siinä määrin kun on kysyntää eikä ole vanhaa tarjottavaa, ei tarvitse olla hyvä ennustaja, että tietää, mitä silloin tapahtuu. Näkemykseni on se, että hinnat lähtevät syksyllä ennemmin nousuun kuin laskuun", Herva sanoo.