Saksan vel­ka­kir­jat käyvät kau­pak­si liki nol­la­ko­rol­la

Saksan valtion velkakirjojen kysyntä on pysynyt hyvänä ja korko on laskenut edelleen tänään järjestetyssä huutokaupassa.

Saksan valtion velkakirjojen kysyntä on pysynyt hyvänä ja korko on laskenut edelleen tänään järjestetyssä huutokaupassa.

Kaksivuotisia lainoja on myyty Saksan keskuspankin mukaan lähes viidellä miljardilla eurolla, ja kysyntä on ylittänyt tarjonnan. Niiden keskikorko laski 0,07 prosenttiin, mikä tarkoittaa sitä, että Saksa saa nyt markkinoilta velkarahaa lähes ilmaiseksi. Myös Saksan kymmenvuotisten velkakirjojen laina laski viime viikolla ennätysmäisen alhaiselle tasolla eli 1,47 prosenttiin.

Saksan velkakirjat koetaan markkinoilla "turvasatamaksi", jonne varoja kannattaa siirtää, kun pelot Euroopan velkakriisin leviämisestä kasvavat. Samasta syystä myös Suomi on viime aikoina saanut markkinoilta rahaa ennätysmäisen halvalla.

Kun inflaation vaikutus otetaan huomioon, Saksan lainojen korko on jo painunut negatiiviseksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä