Ou­lu­lai­sel­le Fo­calS­pe­cil­le 3,5 mil­joo­naa, tuplaa hen­ki­lös­tön­sä

Oululainen mittauslaitevalmistaja FocalSpec Oy on varmistanut 3,5 miljoonan euron pääomarahoituksen. Rahoitus varmistaa sen, että FocalSpec alkaa kasvattaa tuotantoaan Oulussa.

FocalSpec valmistaa mittauslaitteita. Se työllistää tällä hetkellä 16 henkilöä.
FocalSpec valmistaa mittauslaitteita. Se työllistää tällä hetkellä 16 henkilöä.
Kuva: Pekka Peura

Oululainen mittauslaitevalmistaja FocalSpec Oy on varmistanut 3,5 miljoonan euron pääomarahoituksen.

Rahoitus varmistaa sen, että FocalSpec alkaa kasvattaa tuotantoaan Oulussa.

Työntekijöiden määrä on tarkoitus lähes kaksinkertaistaa vuoden loppuun mennessä.

Rahoituskierroksen myötä yrityksen pääomistajia ovat VTT Ventures, eläkevakuuttaja Veritas, Nordic Option, yksityinen kiinalainen jälleenmyyjätahon edustaja sekä yrityksen toimitusjohtaja Sauli Törmälä.

– Skaalaamme nimenomaan tuotantoa ylös Oulun seudulla.

FocalSpec työllistää 16 henkeä. Jo vuoden lopussa työntekijämäärä nousisi 30:een. Väkeä tarvitaan sekä tuotekehitykseen että tuotantoon.

Tuotannon ylösajamista varten haetaan operatiivista johtajaa. Valittava saa tehtäväkseen myös uusien tuotantotilojen kartoittamisen. Lisäksi osaajia tarvitaan ohjelmistokehitykseen ja mekaniikkasuunnittelun puolelle. Tarkoituksena on kasvaa noin sadan työntekijän yritykseksi vuoden 2019 paikkeilla.

Ilmoita asiavirheestä