Konepajayhtiö Metso aikoo vähentää 160 ja lomauttaa yli 1 500 työntekijää Suomessa.
Yhtiö tavoittelee toimilla kahdeksan miljoonan euron vuotuisia säästöjä.
Henkilöstövähennykset ja lomautukset koskevat erityisesti Tamperetta, jossa Metsolla on automaatioliiketoimintaa sekä kaivos- ja maanrakennustoimintaa.
Yhtiön automaatiopuolen toimipaikoista on lähdössä eniten väkeä eli noin 120 henkilöä. Suurimmat toimipaikat ovat Vantaalla, Tampereella ja Kajaanissa.
- Lähtökohtana on, että vähennykset jakautuvat suunnilleen tasan toisaalta Vantaan ja toisaalta Tampereen ja Kajaanin välillä, kertoo yhtiön talous- ja rahoitusjohtaja Harri Nikunen.
Kysynnän tilapäiseen laskuun varaudutaan lisäksi lomautuksilla. Yhtiö ei kerro lomautusten tarkkaa kestoa, mutta ilmoittaa niiden riippuvan muun muassa tilausten määrästä.
Metso kertoi toissa päivänä edellisten mittavien yt-neuvotteluiden tuloksista. Niiden mukaan paperiliiketoiminnasta lähtee 400 työpaikkaa.