If kes­kit­tää asia­kas­pal­ve­lun, Oulun työn­te­ki­jät siir­re­tään Turkuun

Vahinkovakuutusyhtiö If aloittaa yt-neuvottelut, joiden piirissä on noin 340 työntekijää.

Vahinkovakuutusyhtiö If keskittää henkilöasiakasliiketoimintansa Espooseen ja Turkuun. Tämä tarkoittaa sitä, että Oulun, Kuopion ja Tampereen asiakaspalvelukeskukset lakkautetaan.

Vahinkovakuutusyhtiö If kertoo, että yt-neuvotteluiden piirissä on 340 työntekijää Oulussa, Tampereella ja Kuopiossa. Asiakaspalvelukeskusten lisäksi neuvottelut koskevat Tampereen autoliikepalvelua sekä it-toimintoja. It-toiminnoista aiotaan vähentää noin 20 työntekijää.

Asiakaspalvelukeskusten osalta yt-neuvotteluissa ei ole tavoitteena henkilöstön vähentäminen. Sen sijaan työntekijöille tarjotaan mahdollisuutta siirtyä työskentelemään Turkuun.

Vakuutusväen Liitto pitää tätä hurskasteluna. Liitto kysyy, muuttavatko ihmiset satoja kilometrejä pienipalkkaisen työn perässä. Pelkona on, että 150 joutuu jättämään työnsä.

If perustelee toimintojen keskittämistä kilpailutilanteen tiukentamisella. Lisäksi asiakkaiden konttorikäynnit ovat vähentyneet.

Yhtiöllä oli Suomessa syyskuussa reilut 1700 työntekijää.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä