Verotuksessa pitäisi olla EU-alueella yhteiset pelisäännöt, jotta yksittäinen maa ei voi luoda muille haitallisia veroetuja, sanoo Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtaja Jyri Häkämies tiedotteessa. Häkämiehen mukaan vastuu EU-alueen verotuskäytännöistä on sekä komissiolla että yksittäisillä jäsenvaltioilla.
Häkämiehen mukaan uutiset verosuunnittelusta eivät edesauta työmarkkinajärjestöjen neuvotteluita.
- On selvää, että nämä uutiset eivät helpota pyrkimystä koko Suomen kannalta olennaisen yhteiskuntasopimuksen aikaansaamiseen, mutta neuvottelut ovat vasta alkamassa.
Keskustelua esimerkiksi Portugaliin muuttaneiden suomalaisten vuorineuvosten verotuksesta avasi Helsingin Sanomat.
Keskon entinen pääjohtaja Matti Halmesmäki, 62, Rautaruukin entinen toimitusjohtaja Sakari Tamminen, 61, ja Nokian Renkaiden entinen toimitusjohtaja Kim Gran, 61, ovat siirtäneet kotipaikkansa Portugalin eri osiin kevään aikana.
Verovapauden saaminen Portugalista edellyttää, että sitä haetaan Portugalin veroviranomaisilta. Helsingin Sanomat ei onnistunut selvittämään, ovatko Halmesmäki, Tamminen tai Gran sitä hakeneet.
Portugali ei verota työeläkkeitä eikä niiden päälle maksettavia johtajaeläkkeitä. Näitä eläkkeitä saava suomalainen voi siis halutessaan ottaa eläkkeensä puhtaana käteen.
Helsingin Sanomat kertoo, että verotietojärjestelmän mukaan Halmesmäki, Tamminen ja Gran ovat edelleen Suomen kansalaisia, mutta heidän kotikuntansa on Portugalissa.