Asianajaja Raine Sorsa ei edusta sittenkään WinCapitan perustajaa Hannu Kailajärveä.
Helsingin hovioikeus on päättänyt, että se peruuttaa Sorsan saaman määräyksen toimia Kailajärven puolustajana.
Näin ollen Kailajärveä edustaa aamulla alkaneessa hovioikeudenkäynnissä hänen toinen puolustajansa, asianajaja Antti Kortelainen.
Sorsa haki vapauttamista puolustajan tehtävistä toistamiseen. Viime viikolla hovioikeus päätti, ettei se vapauta Sorsaa vaikka hänelle on syntynyt luottamuspula Kailajärven kanssa.
Maanantaiaamuna yhdeksältä alkaneen pääkäsittelyn alussa hovioikeus totesi, että Sorsa on lähettänyt hovioikeudelle uuden, yksilöidyn pyynnön saada vapautus velvollisuudesta toimia Kailajärven puolustajana. Tämän pyynnön hovioikeus hyväksyi.
Niin sanotun WinCapita-vyyhden päähaaran käsittely jatkuu hovioikeudessa syyttäjän asiaesittelyllä.
Kailajärvi itse ei ole saapunut paikalle oikeudenkäyntiin. Hänen on pakko tulla henkilökohtaisesti pääkäsittelyyn torstaina 25. lokakuuta, jolloin häntä kuullaan.
Hovioikeus antaa tuomionsa ensi keväänä.