Ministeri Heidi Hautalan (vihr.) mukaan Finnairin hallituksen puheenjohtaja Harri Sailas voi jatkaa hallituksen johdossa. Hautala keskusteli tänään asiasta Sailaksen kanssa.
Omistajaohjauksesta vastaava ministeri Hautala sanoo olevansa vakuuttunut siitä, että Finnairin toimitusjohtajan Mika Vehviläisen ja työeläkeyhtiö Ilmarisen asuntokaupoissa kaikki on sujunut hyvän hallintotavan ja lakien mukaan.
Hautalan mukaan asia on nyt omistajaohjausministerin kannalta loppuun käsitelty, ja Finnairin johdolla on hänen täysi tukensa.
Finnairin tapaus oli Hautalan mukaan kuitenkin hyvä oppitunti siitä, millä tavoin tällaiset asiat pitää jatkossa hoitaa. Hän pitää tärkeänä, että avoimuutta lisätään.
Vehviläisen asuntokauppa nousi alkuviikosta julkisuuteen, kun kävi ilmi, että Vehviläinen oli myynyt asuntonsa Ilmariselle.
Finnair on Ilmarisen suurimpia asiakkaita, ja Ilmarinen Finnairin neljänneksi suurin omistaja.