Eu­ro­pean Bat­te­ries yri­tys­sa­nee­rauk­seen

Litiumioniakkuja ja akkujärjestelmiä Varkaudessa valmistava European Batteries -yhtiö hakeutuu yrityssaneeraukseen.

Litiumioniakkuja ja akkujärjestelmiä Varkaudessa valmistava European Batteries -yhtiö hakeutuu yrityssaneeraukseen. Toimitusjohtaja Jukka Koskinen kertoi tänään, että yhtiö hakee yrityssaneerauksella lisäaikaa toiminnan jatkamiseksi tarvittavan 20 miljoonan euron lisäpääoman hankkimiseksi.

Uusien sijoittajien löytäminen pääomatarpeelle on Koskisen mukaan osoittautunut pitkäksi ja vaativaksi tehtäväksi. Hän uskoo sopimukseen rahoituksesta päästävän kuluvan vuoden aikana.

Vuonna 2010 aloittanut yhtiö sai toimintaansa yhteensä 70 miljoonan euron sijoitukset suomalaisilta yksityisiltä ja julkisilta rahoittajilta sekä sijoittajilta.

European Batteries ja sen tytäryhtiö Oy Finnish Electric Vehicle Technologies työllistävät yhteensä 65 henkeä. Konsernin liikevaihto oli viime vuonna 1,0 miljoonaa euroa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä