Mainos

Ehdotus brittiasiantuntijalta: Suomi ulos eurosta, että kriisi ratkeaa


Pekka Peura
Talous  13.6.2012 | Kaleva Muuta tekstin kokoa -+

Tutkimusyhtiö Strategy Economicsin johtaja Matthew Lynn ehdottaa eurokriisin ratkaisuksi Suomen eroamista euroalueesta.

The Wall Street Journalin Market Watch -sivuston blogikirjoituksessaan brittiläinen Lynn kirjoittaa, että tilannetta edeltäisi niin sanottu Spanic, eli paniikki Espanjassa. Sitä seuraisi Quitaly; Italia uhkaisi irtautua eurosta, jos maa ei saisi samoja lainaehtoja kuin Espanja.

Kolmas vaihe Lynnin mukaan on Fixit, Suomi ulos eurosta. Lynnin mielestä Suomi on todennäköisin vaihtoehto irtautumaan euroalueesta ensimmäisenä.

Lynn kirjoittaa, että pienellä Suomella on vahva talous ja maan olisi helppo lähteä. Myös vaikutus euroalueeseen ei olisi yhtä vaikuttava kuin esimerkiksi Saksan irtautuminen, jonka lähtö päättäisi heti koko yhteisvaluuttataipaleen.

Lynn arvelee, että jos Suomi ei saa haluamiaan vakuuksia Espanjan lainaan, voi tilanne johtaa siihen, että Suomi jättää euroalueen.

Lynnin mielestä yhden maan lähteminen voisi saada muut maat seuraamaan perässä. Suomen lähtö voisi saada aikaan sen, että koko yhteisvaluutta lakkautettaisiin tai saataisiin luotua pienempi euroalue vähemmillä mailla ja tiukemmilla säännöillä.

Lynn kirjoittaa, että kumpi tahansa tapa toisi kriisin päätökseen, mutta prosessi ei olisi helppo.

Lynnin blogikirjoituksesta uutisoi ensimmäisenä Yle.

Lue Matthew Lynnin blogikirjoitus täältä.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google

Kommentit

20/49 kommenttia

Hyvä ehdotus
14.6.2012 12:18

Jipii, Suomi irti eurosta ja myös Eu:sta. Kataiselle ja Urpilaiselle joukkoineen menoliput mahdollisimman kauas! Saatas sitten hoitaa omaakin kansaa. Kansan kiltteys ja kumartelu pois ja toimeen.


The Beard
14.6.2012 12:04

Tarkennan eileniltaista kirjoitustani.
Kannatan Eurovaluutassa pysymistä edelleenkin.

Voimme lainata rahaa,omasta tahdostaan,ylivelkaantuneille maille. Asia selvä.

Vain reaalitakuita vastaan , kuten esim ,näiden maiden keskuspankkien kultavarannot,nopeasti realisoitavissa olevat taideaarteet ym.

Paperille kirjoitetut takaisinmaksusitoumukset ? Heikompaa materiaalia nuotion sytyttämiseen kuin kotimainen koivuntuohi.


Mites nyt suu pannaan
14.6.2012 11:45

Kyllä vain Väyrynen ja Soini ovat olleet kokoajan oikeassa. Mutta voi sitä mediamyllytyksen määrää, jotta nuo profeetat omalla maallaan alas ammuttaisiin.


Näköharha
14.6.2012 11:14

Ei kai Suomi ole niin suuri pelaaja EU.ssa, että sen menemisellä tai tulemisella olisi paljonkaan merkitystä.


tuhkatki viety uunista
14.6.2012 10:31

Nyt kun on otettu suomalaisilta kaikki, mitä irti lähti, niin saa Suomi potkut. Parempi olisikin olla erossa koko kavalasta euromeiningistä.


temu
14.6.2012 10:04

Hallituksen olisi aika kysellä kansalaisten mielipiteitä ,eikä puhua vaan euron puolesta,muuten suomi vajoaa euron myötä !


populismia
14.6.2012 09:27

Suomi seuraa kataista ja urpilaista vaikka kalliolta alas.Kyllä katainen tietää. Soini on populisti sanoohan sen nyt mediakin jo.


Viisautta
14.6.2012 09:14

Miten siitä Eurosta eroon pääsee, kun meillä on Katainen ja Urpilainen, jotka ovat liian nuoria sanomaan EI Suomalaisten puolesta.
Jos asialla olisi todelliset miehet, kuten Soini, hänellä olisi kanttia pitää Suomen puolta ja sanoa myös se >Brysselissäkin.
Poikaset ja tyttöset ovat hiekkalaatikolle, ei ajamaan Suomen etu.


Takaaja
14.6.2012 09:04

Katainen,Urpilainen sanovat euroakaan ei lähde Suomesta Espanjan tukemiseen.Näillä sanoilla he antavat ymmärtää,Suomella ei ole riskiä menettää rahaa.Se on tosi niin kauan kuin taattavilla on kyky hoitaa hoitaa velvoitteensa.Nyt näyttää siltä kykyä ei ole.Silloin maksu tulee Suomalaisille.Vanha sanonta minkä takaat olet valmis maksamaan,pitää edelleen paikkansa.


REalisti
14.6.2012 09:02

Nyt kun ei ole olemassa kuin huonoja vaihtoehtoja, täytyy ruveta skaalaamaan, mikä niistä on vähiten huono. Tämä ei kuullosta ainakaan niin pahalta kuin avoimen piikin -politiikka, jossa kupataan veronmaksajien varat pohjattomaan Välimereen. Eron jälkeen voitaisiin lähteä siitä, mikä jäi kesken ennen euro-hönkötystä: ruvetaan rakentamaan tiiviimpää talousyhteistyötä Pohjoismaiden kanssa.


Näin on
14.6.2012 08:23

Eikös tämä ole nyt sitä pölhöpopulismia, josta Soinia ja kumpp. on etenkin kykypuolue Kokoomus syyttänyt. Pölhöjä on siis saarivaltiossakin.


KIITOS,
14.6.2012 07:59

,näistä kauniista ajatuksista! Totuus vaan on se, et suomalaiset (minä mukaan lukien) ollaan niin lauhkeita lampaita, et me seurataan Kataista ja Urpilaista säyseinä kuilun partaalle ja lopulta kuilun pohjalle. Sitten vaan taas ihmetellään -kuinka suomi putos puusta?


Tunari
14.6.2012 07:12

Ei muuta kun Hyvästit EUROlle ja äkkiä , palaa ihmisille myös rahantaju takaisin kun siirrytään takaisin Markkoihin!


Suomesta SOINI
14.6.2012 00:12

Hyvä Soini, olet ansainnut kunniamitallin. päästään tästä pskaläjä eu.sta eroon


kalliiksi tulee liittovaltion kasaaminen
13.6.2012 23:52

Hallitus on toki jo luvannut, että Suomi liittyy EVM:n osakkaaksi ja maksaa oman osuutensa viuluista. Nyt hallitus yrittää pelottelulla varmistaa, että näin myös käy.

Kyse on Suomelle ensi alkuun noin 13 miljardin euron sitoumuksesta, josta 1,44 miljardia olisi maksettava parin viikon kuluessa ja loput 11,14 miljardia euroa milloin vain EVM katsoo aiheelliseksi vaatia.

Jos Suomi menee EVM:n osakkaaksi niin kuin hallitus eduskunnalle esittää, ei noiden miljardien käyttämisestä ole eduskunnalla sen koomin nokan koputtamista. Rahat on maksettava vaikka viimeistä euroa myöten, kun maksumääräys tulee.


Demari
13.6.2012 23:31

Loistava ehdotus. Panemme toimeksi välittömästi. ´Saavat välimeren elävät tulla toimeen omillaan ja sakut maksella omat pankkikriisinsä, kuten mekin olemme tehneet.


ai niin se vastuu
13.6.2012 22:45

Suomi on AINOA maa, joka on maksanut sotakorvauksensa.Nyt meidän hyväntahtoisten pitäs maksaa eurooppalaisten pääomasijoittajien töppäykset.Joku raja sentään.Meillä on asiat VIELÄ jollakin mallilla,kuten ekonomistitkin muualla näkevät.Miten saatais Jyrki ja Jutta se vielä käsittään?


Purnunnokan Ukko
13.6.2012 22:44

Talous ylös, eurosta ulos ja lenkkiä syömään.


Äiti
13.6.2012 22:03

Joo pian, enen kuin olemme uponneet täysin, nyt jo taitaa EU-velkojamme maksaa lapsenlapsemmekin!


PP
13.6.2012 23:14

Minä maksan ainakin jo isovanhempieni ottamaa velkaa..


Mainos
Mainos

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Talous Down Up
Avoimia työpaikkoja paperilehdestä
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös