Bygg­hem­ma osti Ko­din1:n verk­ko­kau­pan, ny­kyi­set myy­mä­lät kaupan ul­ko­puo­lel­la

Anttilan sisustusmyymälä Kodin1, aiemmin Kodin Ykkönen, on myyty ruotsalaiselle Bygghemma-konsernille, kertoo Yle. Anttila meni konkurssiin heinäkuussa.

Nykyiset Kodin1-tavaratalot ovat kaupan ulkopuolella. Oulussa Kodin1 sulki ovensa reilu kuukausi sitten.
Nykyiset Kodin1-tavaratalot ovat kaupan ulkopuolella. Oulussa Kodin1 sulki ovensa reilu kuukausi sitten.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Anttilan sisustusmyymälä Kodin1:n verkkokauppa on myyty ruotsalaiselle Bygghemma-konsernille. Nykyiset myymälät jäävät kuitenkin kaupan ulkopuolelle. Bygghemma Group kertoo tiedotteessaan, että uusia myymälöitä saatetaan avata myöhemmin.

Kauppaan kuuluu Kodin1-toiminimi ja siihen kuuluvat verkkotunnukset. Uuden omistajan myötä verkkokauppa tapahtuu www.kodin1.com-osoitteessa.

Kodin1-tavaratalot ennen omistanut Anttila meni konkurssiin heinäkuussa.

Ylen mukaan uusi omistaja avaa verkkokaupan jo joulukuun aikana.

Vuonna 2008 perustettu Bygghemma Group on yksi Pohjoismaiden suurimmista huonekalu- ja sisustusalan verkkokaupoista. Yrityksellä on noin 200 työntekijää.

Viidentoista myymälän lisäksi Bygghemma Groupilla on verkkokauppoja myös Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä