Nokiasta irtisanottavat saattavat työllistyä esimerkiksi kiinalaisyhtiöihin tutkijoiksi, uskoo Elinkeinoelämän Tutkimuslaitoksen tutkimusjohtaja Pekka Ylä-Anttila
Ylä-Anttila arvioi, että Suomeen voi tulla ulkomaisia yrityksiä, jotka perustavat tutkimusyksiköitä.
– Kiinalaiset yritykset rakentavat kovaa vauhtia omaa matkapuhelinteollisuuttaan. Esimerkiksi Kiinan itärannikolla tutkimus- ja kehityshenkilöstön palkat ovat hyvinkin samanlaiset kuin Suomessa, Ylä-Anttila sanoo.
Etlan mukaan ex-nokialaiset voisivat työllistyä lisäksi kotimaisten konepajayritysten ohjelmistokehitykseen tai uudenlaisille digitaalisille aloille, kuten pelialalle.
Yksikönjohtaja Juha Honkatukia Valtion taloudellisesta tutkimuskeskuksesta sanoo, että elektroniikkateollisuudessa valmistustyön merkitys on vähentynyt.
– Suomen kasvun lähteet ovat tutkimus- ja kehityspuolella. Sinne on syntynyt vientiä, ja sitä osaamista on näillä näkymin jäämässä Suomeen Nokiassakin.

Kommentit
Töitä varmasti on ja löytyy, MUTTA kelpaako vähän pienempipalkkainen. Toisaalta muutamat jo vuosia sitten ICT-alalta poispotkitut ovat valitelleet, että kun osaan vaan ja ainoastaan tehdä "tuota siivua", niin ei minusta ole muuhun. Onko osaaminen liian kapea-alaista, vaikka huippua (ehkä) onkin?
Suomi kouluttaa korkeasti ja Kiina korjaa sadon!
On täällä Suomessa muitakin työttömiksi jääneitä,eikä niistäkään vouhkata tai auteta.Johtuuko insinöörien paremmasta palkasta,jotka tuottaa valtiolle enempi verotuloja kuin tavallinen sukankuluttaja?
No mutta managereistahan se huoli on, mitä ne osais tehä?lentääkkö suomen ja kiinan väliä entäpä muuta?
60000 vähentynyt teollisissa työpaikoissa --- siis nytkö muutetaan ei Ruottiin - vaan Kiinan itärannikolle?
Nyt huudetaan: poliitikot huraa, poliitikot huraa... miettikään minkälaista politiikkaa olette ajaneet. Markkinoita ei kannata syyttää sillä jos täällä olisi hyvät oltavat tänne sijoitettaisiin.
Maksaako Kiinalainen yrity sitten Suomalaisittain myös palkkaa suomalaisille työntekijöille??
Aika huvittavaa tämä pelialasta vouhkaaminen joka käänteessä. Koko suomenkin mittakaavassa kyse on vain parista sadasta työpaikasta. Oulussa kyseisen alan toimintaa ei ole juuri nimeksikään (poislukien pieni Ludocraft) tai se on täysin harrastelua. Muutenkin Ylä-Anttilan jutut on pelkkää toiveajattelua ilman pienintäkään todellisuuspohjaa.
Voi olla, että olen täysin väärässä, mutta onko tuosta Ludocraftista oikeasti mihinkään? Jäänyt vain sellainen mielikuva, ettei sieltä oikein mitään konkreettista ole tullut koskaan. Pikkupelejä ja pieniä modeja, mutta ei mitään todellista.
Minun mielipiteeni, näin kaikkien alojen erityisasiantuntijana, on se että nämä irtisanotut voivat työllistyä moniin erilaisiin yrityksiin. Jotkut eivät työllisty, mutta heillä on elämässään sitten muita vaihtoehtoja.
Eikös tuo ollut suoraan lainattu Niinistön vaalikamppanjasta?