Lemmikki 7.9.2010 

Taistelukalan tanssi rauhoittaa tatuointiasiakkaan

Pasi Hevosmaan suosikkikaloja ovat itäafrikkalaiset kirjoahvenet. 900 litran akvaariossa on tilaa näille reilunkokoisille ja vilkkaille vesien väriläiskille.
Pasi Hevosmaan suosikkikaloja ovat itäafrikkalaiset kirjoahvenet. 900 litran akvaariossa on tilaa näille reilunkokoisille ja vilkkaille vesien väriläiskille. Minna Hevosmaa
Minna Hevosmaa
Pasi Hevosmaan suosikkikaloja ovat itäafrikkalaiset kirjoahvenet. 900 litran akvaariossa on tilaa näille reilunkokoisille ja vilkkaille vesien väriläiskille.
"Aluksi mietin sukkanauhakäärmettä tai viljakäärmettä. Tai isoa hämähäkkiä. Mutta sitten totesin, että ehkä ne eivät luo asiakkaisiin toivotunlaista rauhoittavaa tunnelmaa", kertoo kauppias Anu Kiviniemi Oulun Underground Storesta. "Mietittiin putiikin tyyliin ja tunnelmaan sopivaa vähän erilaista sisutuselementtiä, ja siitä akvaarioidea sitten lähti."

Ideaa toteuttamaan hälytettiin Oulun Akvaarioseuran varapuheenjohtaja ja pitkän linjan akvaarioharrastaja Pasi Hevosmaa.

"Meillä on Akvaarioseuran hoidossa pari muutakin julkisen tilan akvaariota, muun muassa Tietomaassa ja Palvelukeskus Runolassa. Vastaamme siitä, että akvaariot tulevat perustettua ja hoidettua kunnolla ja kalat ja kasvit voivat hyvin."

Anu Kiviniemi on antanut Pasi Hevosmaalle vapaat kädet toteuttaa Underground Storen akvaario.

"Asiantuntija osaa parhaiten valita oikeat kalat ja kasvit, ja me saamme näyttävän sisustuselementin, jota on ilo katsella. Jatkossakin hoito ja huoltovastuu on ulkoistettu", kertoo itsekin akvaarioita harrastanut Kiviniemi.

Underground Storen rekeissä killuu nahkaa, niittiä ja kettinkejä, ja takahuoneessa surisee myös tatuointitaiteilijan kone. Kiviniemen mielestä akvaario sopii kuvaan kuin nakutettu:

"Kala-aiheet ovat tatuoinneissakin klassikkoja! Mikäs sen inspiroivampaa tatuointitaitelijalle kuin seurata vaikkapa taistelukalojen tai kultakalojen liikkumista vesikasvien joukossa. Rauhoittavana elementtinä akvaario on varmasti lävistys- ja tatuointiasiakkaallekin mukava kokemus."

Pasi Hevosmaa pyrkii toteuttamaan suunnitelmissaan niitä toiveita, joita sisustusakvaarion suhteen on esitetty - mutta aina eläinten ehdoilla:

"Julkisessa tilassa kalat ovat eri tilanteessa kuin kotiakvaariossa. Aroille lajeille levoton ympäristö ei ole hyvä. Myös akvaarion rakenteelle julkinen tila luo omat vaatimuksensa: kansilasi on hyvä olla niin umpinainen, ettei altaaseen eksy mitään ylimääräistä."

Anu Kiviniemen haaveilemat kultakalat eivät polski Hevosmaan suosikkilistan kärjessä, sillä ne vaativat elinympäristöltään varsin paljon.

"Kultakala on iso, ja pikemminkin kotonaan jossain puutarha-altaassa kuin akvaariossa. Lisäksi niiden vaatima veden lämpötila ei monille muille lajeille sovi."

Sopivissa kalalajeissa riittää kuitenkin valinnanvaraa. Perinteiset tetrat ja platyt ovat näyttäviä parvikaloja ja niiden kannat jo hyvin karaistuneita ja akvaario-oloihin sopivia.

"Omia suosikkejani ovat itäafrikkalaiset kirjoahvenet, joissa löytyy näyttäviä värimuunnoksia. Kirjoahven on helposti 10 cm pitkä, ja koostaan huolimatta ne ovat myös varsin vilkkaita", Hevosmaa kertoo.

Akvaarion perustaminen vain sisutustarkoituksiin ei ole Hevosmaan mielestä ongelma. Jos kalat ja kasvit voivat hyvin, ne toteuttavat tehtäväänsä varsin mallikkaasti. Asiallisesti perustetun akvaarion hoito ei ole kohtuuttoman aikaa vievää eikä monimutkaista:

"Tunti viikossa riittää hyvin akvaarion perushoitoon. Ruokinta on tärkein asia, joka täytyy huolehtia kohdilleen. Kalat oppivat taitavasti kerjäämään ruokaa ja syövät kyllä itsensä hengiltä, jos ruokkija lipsuu tarjoiluissaan."

Perusta huolella

Akvaarion perustamisessa huolellinen suunnittelu on kaiken lähtökohta: tärkeintä on että valitut kalalajit sopeutuvat samanlaisiin oloihin.

Akvaario viihtyy varjossa: liika auringonvalo kiihdyttää levien kasvua ja saattaa nostaa veden lämpötilaa liiaksi.

Huollon helpottamiseksi akvaario kannattaa sijoittaa paikkaan, jossa vesipiste on lähellä.

Lisätietoja: www.aqua-web.fi ja www.oulunakvaarioseura.net.


Neena Kuukasjärvi 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
LEMMIKKI - TUOREIMMAT UUTISET
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€ per viikko
LEMMIKKI - LUETUIMMAT
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
Tomi Karhunen ehti tällä kaudella torjua Kärppien maalivahtina yhdeksässä liigaottelussa, joista joukkue voitti kuusi. Tämän kevään hän kerää peliminuutteja Slovan Bratislavan tolppien välissä Slovakian Extra- liigassa. Peli on hitaampaa, eikä täällä puolusteta, Karhunen luonnehtii.
Tomi Karhunen ehti tällä kaudella torjua Kärppien maalivahtina yhdeksässä liigaottelussa, joista joukkue voitti kuusi. Tämän kevään hän kerää peliminuutteja Slovan Bratislavan tolppien välissä Slovakian Extra- liigassa. Peli on hitaampaa, eikä täällä puolusteta, Karhunen luonnehtii. Kaleva
KiekkoJuttu 10.2. 
Vapauttava äkkilähtö
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy