Kotimaa 8.9.2010 

Rakennusalan kuittikaupasta jättilasku veronmaksajille

Rakennusalan jättimäisestä Anton-kuittikauppajutusta on syntynyt iso lasku veronmaksajille. STT:n tietojen mukaan rakennusalan rötösvyyhden kustannukset hipovat vähintään kolmea miljoonaa euroa.

Summassa on mukana palkka- ja muita kuluja sekä avustajien palkkiot. Tiedot perustuvat keskusrikospoliisin ja Helsingin käräjäoikeuden laskelmiin.

Juttu ei ole synnyttänyt vain menoja. Rikoshyötyä saatiin palautettua noin 1,5 miljoonaa euroa, kerrotaan KRP:sta.

Jutussa on kyse perusteettomien laskujen laatimisesta palkkiota vastaan työsuorituksista tai aliurakoinneista. Niiden avulla epäillään peitellyn mm. pimeää palkanmaksua.

Käräjäoikeus tuomitsi viime vuonna 85 ihmistä vankeus- ja sakkorangaistuksiin. Heidät määrättiin korvaamaan verottajalle 5,6 miljoonaa euroa.

Ratkaisusta valittivat syyttäjä, Verohallinto ja 41 vastaajaa. Hovioikeus aloitti käsittelyn tänään.

Anton-kuittikauppa on laajin rikosasia, jota Suomessa on nykyaikana käsitelty. Esimerkiksi WinCapita-tutkinnassa on ollut mukana isompi joukko asianosaisia ja poliiseja, mutta syyteharkintaan vyyhti ei mene yhtenä kokonaisuutena.


STT 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
TUOREIMMAT KOMMENTIT
9.9.2010 
 
Nimimerkki
Kyllä KRP:n ja oikeuslaitoksenkin väki tämmösessä jutussa itsensä työllistävät käsittelyä venyttämällä. Tutkisivat joskus vakavemmat rikoksetkin näin perusteellisesti - kuten esimerkiksi sen Kauhajoen jutun, josta olisi pitänyt tuomita "tuottamuksellisesta joukkomurhasta" ainakin se henkilö, joka myönsi aseenostoluvan tietämälleen "hullulle" - ai niin syyllinenhän olisi ollut poliisi ...
8.9.2010 
 
Nimimerkki
Turvapaikkaturismi maksaa miljardeja vuodessa, mutta eipä näy uutisointia aiheesta.
8.9.2010 
 
Suoraan rikollisten pussiin
Onpa STT:ltä aika kiiiiintoisaa uutisointia, otsikointia, rikollisten pussiin. Uutisen viesti on selvä – rikolliseen kuittikauppaan ei pitäisi puuttua. Kukahan tällasia juttuja tilailee? Uhkaillaanko? Vai maksetaanko? Kummankin tavan ”ne” kyllä osaa.
8.9.2010 
 
Tännepähän jäätte elättämään "kansanryöstäjiänne."
Ei ole kumma jos veroja pitää nostaa ja keksiä uutta verotus kohdetta.Kohta kai hengitysilmakin pannaan verolle.Mitä pitempään elät niin eläke tippuu,se on vasta alkua kansan törkeää törkeämpään ryöstöön.Lähden pakkaamaan laukkujani ja muutan Espaniaan,halpa ja lämmin maa eikä lunta.Lämmittää ei tarvii asuntojakaan sen hoitaa aurinko.Hola Finskit!
8.9.2010 
 
Silmä silmästä
Eikös nuo kulut korkoineen kuuluisi periä syyllisiksi todetuilta eikä veronmaksajilta? Sama juttu siinä Ruandan tapauksessa.
+ Näytä kaikki kommentit
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Minna Savolainen ja Heli Hynynen pistivät toimeksi ja ryijymatot raikastuivat.
Minna Savolainen ja Heli Hynynen pistivät toimeksi ja ryijymatot raikastuivat. _
Koti-Kaleva 4.2. 
Paukuta pakkasella!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
hyvä olo
Länsisiperianlaika Seita on Alpo Pyykkösen ja perheen lemmikkikoira. Miehen metsästyskaverina kulkee kuvaushetkellä emäntänsä kanssa lenkkeilemässä ollut harmaa norjanhirvikoira Sanni.
Länsisiperianlaika Seita on Alpo Pyykkösen ja perheen lemmikkikoira. Miehen metsästyskaverina kulkee kuvaushetkellä emäntänsä kanssa lenkkeilemässä ollut harmaa norjanhirvikoira Sanni. Tapio Maikkola
Hyvä olo 4.2. 
Alpo Pyykkönen sai uudet keuhkot
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy