Pohjois-Suomi 3.9.2010 

Porukassa helppo sanoa ei

Jokirannan koulun yhdeksäsluokkalaiset Jussi Sorvisto (vas.), Heidi Hannula ja Pyry Vähäkangas aikovat jatkaa sitoutumistaan
päihteettömään elämään alkaneen lukuvuoden ajan.
Jokirannan koulun yhdeksäsluokkalaiset Jussi Sorvisto (vas.), Heidi Hannula ja Pyry Vähäkangas aikovat jatkaa sitoutumistaan päihteettömään elämään alkaneen lukuvuoden ajan. Liisa Lehto-Peippo
Liisa Lehto-Peippo
Jokirannan koulun yhdeksäsluokkalaiset Jussi Sorvisto (vas.), Heidi Hannula ja Pyry Vähäkangas aikovat jatkaa sitoutumistaan päihteettömään elämään alkaneen lukuvuoden ajan.
Jokirannan koulun yhdeksäsluokkalaiset Heidi Hannula, Jussi Sorvisto ja Pyry Vähäkangas uskaltavat sanoa ei päihteille. He ovat kuuluneet koko yläkouluaikansa Päihteettömään Porukkaan (PP).

Ylivieskan kaupungin nuorisotoimi ja Jokirannan koulu ovat kehittäneet yhdessä toimintamallin, jonka tarkoituksena on ehkäistä nuorten päihteiden kokeilua ja käyttöä.

Tavoitteena on saada mahdollisimman moni sitoutumaan päihteettömään elämään seitsemännellä luokalla ja jatkamaan sitoutumistaan sen jälkeen koko yläkoulun ajan.

PP:n kolmas vuosi polkaistiin käyntiin torstaina. Liikuntasaliin kokoontunutta koulun väkeä odotti suuri yllätys: rap-artisti Uniikki oli tilattu juhlistamaan uutta lukuvuotta. Nyt mukana on ensimmäistä kertaa koko koulu.

Heidi Hannula, Jussi Sorvisto ja Pyry Vähäkangas ovat allekirjoittaneet sitoumuksen omasta vapaasta halustaan.

"Tuntui, että tämä voisi olla minulle sopiva juttu. Tupakka vie rahaa ja pilaa elämää muutenkin. Haiseekin pahalle", Heidi Hannula sanoo.

"Helppoahan lomakkeeseen oli nimi laittaa, jos ei muutenkaan polta eikä juo kaljaa, ja tiedossa oli retkiä ja kaikkea mukavaa ", Pyry Vähäkangas toteaa.

Retkillä nuoret tarkoittavat porukan matkoja Ouluun ja Powerparkiin. Ne tehtiin seitsemännellä ja kahdeksannella luokalla. Niillä vahvistettiin yhteishenkeä ja raittiin elämän hyviä puolia. Retket olivat porukalle ilmaisia.

"En käytä päihteitä. Ei niistä mitään hyötyäkään ole", perustelee Jussi Sorvisto kirjallista sitoutumistaan porukkaan.

Lue lisää Ylivieskan päihteettömyysprojektista perjantain Kalevasta!


Liisa Lehto-Peippo 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
TUOREIMMAT KOMMENTIT
4.9.2010 
 
LP13
Oispa muistakin nuorista tuohon...... te ootta Suomen tulevaisuus.!!!
3.9.2010 
 
Nimimerkki
No mitäs ihmeellistä tuossa on? Miksi ihmeessä 9-luokkalaisten pitää sitoutua päihteettömään elämään? Itsellä ei olisi tullut tuossa iässä mieleenkään juoda tai polttaa, harrastukset ja ystävät vei ajan ja kivaa oli. Naurettiin porukoille jotka kauppojen edessä hengailivat ja "jengeissä" pyörivät, kahesta kaljasta aivan päissään. :D
3.9.2010 
 
Kohtuus kaikessa
Porukassa helppo sanoa ei ja toisille käy päinvastoin eli porukassa on helppo sanoa kyllä, ei se kaikilta onnistu.
3.9.2010 
 
erkki-lars
Pöljää tuommoinen holhoava ja ahdistusta herättävä täyspäihteettömyys. Opetetaan mieluummin järkevää alkoholinkäyttöä. Suomion kehitysmaa tässäkin asiassa ja hullua seurata jenkkien esimerkkiä tässä. Ellei satu olemaan joku lahkolainen joka muutenkin jo voi pahoin.
3.9.2010 
 
Eläkää sitä elämää
Olen istunut ikäni asunnossani verhot kiinni ja valot pois, mutta olenpahan säästänyt huikean summan rahaa.
+ Näytä kaikki kommentit
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva

Lehtikuva
KiekkoJuttu 11.2. 
Aaltonen Leijonien murskavoiton kapellimestarina
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy