Tällä pyritään parempaan työrauhaan ja välttämään terveysriskejä, joita sähkömagneettinen säteily voi aiheuttaa lapsille.
Kännykättömät koulut ovat Suomessa vielä harvinaisia.
Luokanopettaja Timo Karjalainen sanoo, että lasten ei tarvitse olla tavoitettavissa koko koulupäivän ajan.
"Paljon tärkeämpää on, että heidän ajatuksensa voivat olla vapaita kännykästä ja että he voivat keskittyä koulutyöhönsä."
Lue lisää keskiviikon Kalevasta!

Kommentoi
Koulun lehdistötiedote ja asialliset perustelut: http://tinyurl.com/Ylivieska
Ihan oikia päätös! Koulu on oppimista varten, ei siellä tartte mitään kännyköitä räplätä. Sais olla joka koulussa sama homma.
Ei nuo terveysriskit mitään Magneettitason juttuja ole. Vai mitä luuletta, miksi Keski-Euroopassa ja USAssa on huomattavasti tiukemmat suoja-arvot kännyköiden ja tukiasemien suhteen...Kyllä maailmalla on jo tietoa riskeistä vallan tarpeeksi. Täällä Nokia-Suomessa niistä vain ei saa hiiskahtaakaan. STUKhan muuten on silti selvästi suosittanut, että lasten ei tulisi puhua pitkiä puheluita eikä kenenkään tulisi kuljetella puhelinta lähellä vartaloa ts. taskuissa. Mutta kullakin on lupa sulkea silmänsä ja korvansa epämiellyttäviksi kokemiltaan asioilta. "Mitä ei myönnä olevaksi sitä ei ole" .Niinhän?
Minun aikanani ei kännyköistä vielä uneksittukaan, mutta nykyään ihminen julistetaan kadonneeksi/kuolleeksi ellei kolmannella hälytyksellä vastaa puhelimeen oli vuorokaudenaika tai tilanne mikä hyvänsä.
Hehheh... Ilmeisesti oppilaiden videointi poliisia varten alkaa olla jo vanha juttu, kun uutiskynnys pitää tällä kertaa ylittää katkaisemalla oppilaiden yhteydet ulkomaailmaan. Olisko pakollinen koulupuku tai sormenjälkien otto sitten se seuraava tempaus?
MItä järkeä tässä nyt on???
Tämä oli minulle yllätys. Siis se, että joissain kouluissa kännyköiden käyttö on yleensä sallittua tunnin aikana. Niissä kouluissa, joissa olen itse opettanut, on ollut vaihtelevia käytäntöjä kännykkäetiketin mukaan. Mutta kaikissa kännykän käyttö on ollut ehdottomasti kielletty tunnin aikana. Ja jos sitä tapahtuu, opettajalla on oikeus takavarikoida puhelin lopputunniksi. Tästä on ollut täysi yhteisymmärrys.
Entä sitten kun työelämä koittaa? Työnantaja vaatii tavoitettavuutta 24/7. Kuka tähän epäkohtaan uskaltaa puuttua?
Terveysriskeistä on niin vähän tietoa, että päätös ei ole naurettava, vaan rohkea askel lasten suojelemiseen. Sitä paitsi jatkuva kännykän näprääminen aiheuttaa lapsissa levottomuutta. Ei tarvitse olla koko ajan tavoitettavissa. Jos vanhemmilla on tärkeää asiaa, he voivat soittaa koulun puhelimeen. Niinhän vielä jokin aika sitten tehtiin ja kaikki toimi.
Muuten kyllä hyvä ja aiheellinen päätös, mutta perustelu terveysriskeillä on kyllä lähinnä naurettava..
Jonkun pitäis kertoa heille downlinkistä, ja fm-radiosta ja niiden radioaalloista.. Koko koulu pitäisi laittaa faradin häkkiin.. Ja ne kaiteet pitää laittaa koulun ympärille. Vaan eipä sitä itselläkään puhelinta ollut vielä ala-asteella, joten ei tuosta mitään haittaakaan ole.
Miten se on mahdolista.Luulen että paluu on edessä
"...välttämään terveysriskejä, joita sähkömagneettinen säteily voi aiheuttaa lapsille." Onkohan opettajien keskuudessa luettu ahkerasti paikallislehti Magneettimediaa?
Kunnioitettava päätös. Lisää tällaisia.
Niin oikein, vanhemmat ovat opettaneet lapset roikkumaan kännyköissä ja naamakirjassa. Eikö muuta enää opeteta lapsile.
Oikea suunta. Lapset hyvin harvoin TODELLA tarvitsevat kännykkää. Lapset opetetaan elämään realiajassa. Ei suunnitella mitään pitemmälle. Eletään tässä ja nyt kännykän varassa.
Hieno juttu. Vanhemmilla saattaa olla vieroitusoireita, mutta mitä siitä.
Uskomattoman hieno ja rohkea päätös! Nostan hattua opettajakunnalle, joka tekee tämmöisen päätöksen ja seisoo sen takana.