Osa metsästysseuroista Pohjois-Pohjanmaalla harkitsee hirvenmetsästyksen aloituksen siirtämistä tai nopeaa keskeyttämistä, kertoo Yle.
Syy on heikoksi arvioitu hirvikanta: Suomeen myönnettiin kolmannes vähemmän hirvenkaatolupia kuin viime vuonna. Oulun riistapiirissä kaatolupia myönnettiin 5 400, mikä on 4 000 vähemmän kuin vuosi sitten.
Esimerkiksi Pudasjärvellä useat seurat ovat päättäneet keskeyttää hirvijahdin heti, jos hirvikanta osoittautuu tavallista heikommaksi. Kuusamossa puolestaan hirvimiehiä on kehotettu välttämään erityisesti urosten kaatoja.
Suomen riistakeskus myöntää tänä syksynä kaikkiaan 36 800 pyyntilupaa. Riistakeskuksen arvion mukaan Suomen hirvikanta on nyt suosituksen mukainen.

Kommentit
Suomussalamella jo metästyskausi alakanu jo....Kuuluukohan tuokin kunta jo Lappiin ?
Met ainaki pyyvämmä kaikki mikä liikkuu! Ja jos hirvet loppuu nii poroja kyllä riittää!!
kaikki hirvet nurin vaan ,kyllä niitä venäjältä lontostelee lisää
Suomessa ei ole valikoivaa kannan sääntelyä.Helppo ampua vasat ja nuoret sonnit,jos me säästetään isompia uroksia tai naaraita,niin naapuriseurahan ne ampuu kuiteskin.Eihän meidän seura niitä muille anna.Maastosta löytyypi sitten nuoria uroksia ja vanhoja naaraita.Tiedän seuroja joiden kaatotilasto ollut vuosia samanmoinen.Nuori uros,9-10 vasaa ja lopuksi sitten vahingossa se kantava naaras.Näin ainakin tuolla Kiuruveden suunnalla.
Hirvimiehet voisivat siirtyä tienvarteen jahtaamaan rattijuoppoja, kännykkäajajia, mopopoikia ja vilkuttomia liikennerikollisia. Trofeita ajokorteista.
Annetaan hirvikannan kasvaa mahdollisimman isoksi, jotta seuraavina vuosina on varaa ampua valikoiden suuresta hirvikarjasta.
Riistakeskuksen laskuopin mukaan ei ehkä kannata liikkua.
On se ihme hommaa että kun kanta on suositusten mukainen seurat keskeyttävät metsästyksen. Hirvet tappavat vuosittain useita suomalaisia liikenneonnettomuuksissa, kantaa pitäisi päinvastoin pienentää ainakin puoleen nykyisestä. Tähänkin lääkkeeksi varmaan keksitään pudottaa nopeusrajoituksia, kuten kaikkeen. Meillä on euroopan pisimmät välimatkat ja alhaisimmat rajoitukset. Kyllä jonkun pitäis päättäjissä herätä, lopultakin.
Nythän ne voi tänä syksynä korjata porrajoella ne metsäautotiet
kun edellissyksynä yritettiin löytää se viimeinenkin hirvi !
mielestäni lupia pitäisi lisätä. olisivatpahan hirvet pois liikenteestä.
Törkein juttu mitä kuullut tästä aiheesta erään MS sihteerin suusta"maksetaan tänä vuonna luvat vaikkei saataskaan kaadettua hirviä että saadaan ensi vuonnakin lupia"" hohoijaa............
Voisiko ubinäytöistä näyttää hirvijahtia suorana?
voitoki tämän syksyn uusinta hottia on koiranvaljaisiin asennettava kamera!!!pääseepähän kaikki lonkka ja polvi vammaset maantie metsästäjätkin viilikseen mukaan ja näkemään elävän hirven livenä :D !!
hirven pyynti pitäs rauhoittaa pariks vuodeksi että kanta kasvais ja kerkiäs syödä pakastimessa oleva ilmaisen lihan pois
Kyllä oikeat metsämiehet tietävät ettei liha todellakaan ole ilmaista. Ase, patruunat, koira, GPS koiralle, luvat, maksut seuralle, ajokilometrit, eväät nuotiolle yms. Kyllä siinä alka kilohintaa tulemaan lihalle.
Takavuosina ollut lupia liikaa kerännyt kaiken maailman syöpäläisiä ympärilleen koko touhu!nyt nähdään ketkä on todellisia hirvimiehiä!jotka tuo lihat kotiin laihoinakin syksyinä eivätkä tyydy mihinkään vähäpätöiseen lälläröintiin!!
Ne suuret metsästäjät..hahah Toivotaan ettei nyt kukaan loukkaannu näiden SUURTEN metsästäjien pöljäillessä..
Hirvikantaa tulee verottaa seuraavan vuoden riittävästi jahdattavaa kantaa ennakoiden jättäen riittävä tuottava kanta jäljelle. Jahtimääriä ei saa määritellä autoilijoiden tai metsätaimikoiden tuhojen perusteella. Jahtilakko päälle ja kunnon jahdit tulevina vuosina. Hirvijahti on metsästäjiä varten ja meitä on huijattu muilla intresseillä. Autoilijat opetelkoot turvallisen ajotyylin ja metsänhoito on muutenkin riskialtista.
Onko ne savolaiset ja juukalaiset porukat ampuneet niin paljon ylimääräisiä hirviä lupasateenvarjon alla ,että hirvikanta on kohta uhanalinen.Huhutaan Suomussalmella erään juukalaisen hirviporukan ampuneen viimesyksynäkin kymmeniä ylimääräisiä hirviä lupahirvien lisäksi.
elääkäätte mollakko hirvimiehiä ja naisia tekevät talakoo työtä valtiolle että se saa avustaa reikkaa ja muita konkurssi valtioita.
Vapaa metsästys koko hirvitouhuun niin jää seurueitten ja metästysseurojen tärkeilijä johtajat virattomaksi.
Kerran olin hirvikolarissa, jossa onneksi ei kuljettajalle ja minulle käynyt pahemmin, koska vauhti oli hiljainen. Monta kertaa on rysäys ollut todella lähellä, varsinkin pimeällä. Hirven vammautui ja poliisit lopettivat sen. Valtio korvasi hirvikolarin aiheuttamat korvauskustannukset ( v. 1975 )
.
Olen todella tyytyväinen, kun hirvikanta on vähäinen.Porojakin on ihan riittävästi teiden varsilla ja teillä ja ne ölövänät saattavat kävellä tien reunaa ja ykskas kääntyvät eteen. Porot sotkevat marjamaat ja tulevat pihoille paskomaan. Mitkä muut tuotanto- tai kotieläimet saavat niin tehdä?
Kerran olin myös porokolarissa, jossa poro kuoli ja auto vaurioitui keulasta. Emme saaneet mistään korvauksia,koska juuri silloin ei ollut hyvää vakuutusta.