Simojokeen on noussut tavanomaista kookkaampia lohia. Kuukauden aikana kutulohia on tullut jokeen vain parisataa, mutta valtaosa niistä on yli kymmenkiloisia. Nousua seuraava Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen RKTL:n luotain on mitannut suurimman kalan pituudeksi noin 135 senttiä. Painoa lohella on yli 25 kiloa.
- Isot lohet nousevat yleensäkin ensimmäisinä, mutta nyt ne ovat olleet aiempaa suurempia, kertoo tutkimusassistentti Erkki Jaala RKTL:sta.
Parikymmentä kiloa painavia lohia on kivunnut jokeen kaikkiaan kymmenkunta, ja valtaosa muistakin on ollut yli kymmenkiloisia.
Ydinvoimalakisan Pyhäjoelle hävinnyt Simon kunta yrittää kehittää lohen ympärille miljoonien eurojen matkailubisnestä. Nousulohien määrä on kuitenkin edelleen liian pieni. Viime vuonna nousi 3 500 lohta, vaikka joki tuottaa jo kymmeniä tuhansia poikasia vuosittain.
Kunnanjohtaja Esko Tavian mukaan matkailutulo voidaan nostaa selvästi yli kymmeneen miljoonaan euroon, jos meripyynti vain saadaan kuriin.