Kuusamon poliisi on tehnyt useita etsintöjä Sukevan vankilasta paenneen Pekka Luukkosen löytämiseksi.
Etsinnät ja erilaiset tarkastukset on tehty Kuusamon alueella.
Rikoskomisario Vesa Teivaanmäki kertoo, että poliisi on saanut runsaasti yleisövihjeitä ja vinkkejä, joita poliisi on tarkistanut.
”Mistään laajamittaisista etsinnöistä ei ole kyse, mutta silmät on pidettävä jatkuvasti auki. Yleisövihjeiden lisäksi tarkastuksia tehdään poliisin oman tietämyksen ja tuntemuksen perusteella”, Teivaanmäki sanoo.
Kuusamon seudulla tehdyt etsinnät eivät ole kuitenkaan tuottaneet tulosta, vaan Luukkonen on edelleen karkuteillä. ”Vaikka Pekka Luukkosia tuntuu löytyvän nyt todella paljon, ratkaisevaa vihjettä emme ole saaneet”, hän sanoo.
Kuusamon poliisi on asian suhteen varpaillaan, sillä Luukkosen aiempi karkumatka päättyi Kuusamoon. Vuosi sitten murhasta elinkautiseen vankeusrangaistukseen tuomittu Luukkonen pakeni Oulun vankilasta. Silloin karkumatkalla ollut vanki löydettiin hänen Kuusamon-mökiltään.
Vuonna 1979 syntynyt Luukkonen on kotoisin Kuusamosta. Luukkonen karkasi Sonkajärveltä Sukevan vankilasta viime lauantain aamuyön tunteina.

Kommentit
On se kummallista touhua, että tuollaisia murhaajia pääsee vapaaksi vankiloista, ja sitten vielä kun niitä ei saada kiinni.
Ihmeellistä, että miksi poliisi etsii sitä sieltä kotinurkiltaan, sehän on jo voinut paeta ulkomaille ja ties minne.
Toisaalta hyvää mainosta suomen vankiloista ulkomaille. Ehkä maailimalla ei aivan ensimmäiseksi ajatella tosi vaarallisten kansainvälisten terroristivankien sijottamista Suomen seulavankiloihin. Rikollisillehan se olisi lottovoitto päästä tänne, ellikkä vapauteen.
ei löydy ihan heti tätä kaveria..viimeksi oli 2minuutin etumatka ja oli reissussa 2viikkoa!!entä nyt 6TUNTIA :D voi miettiä vaan että miten tämä on mahollista.... ja onhan se kaveri tämän suunnitellu huolella ja tarkkaan et mitä se tekee,ei oo ne kalterit tainnu ihan yhen yön aikana poikki mennä ;) ovela kaveri se on.
Ei sinne varusmies spollareita viedä.Nämä sotilaspoliisit ovat ammattilaisia,Töissä olevia "kapiaisia" ja meidän ei kannata miettiä heidän kiinniotto oikeuttaan se on varmaa,että kiinni otetaan.
Jos ei tarvitse pakomatkan aikana tehdä rikoksia, niin jostainhan sitä rahaa silloin saa...esim. sukulaisilta, kavereilta...
Oliskohan Haaparannan kautta Ruotsiin mennyt, niin monet karkurit tekevät ja voivat hyvällä tuurilla ja jonku avustamana
pakoilla pitempiäkin aikoja.
Ootellaan kyllä se nälissään antautuu.
"Kuusamon poliisi on tehnyt useita etsintöjä Sukevan vankilasta paenneen Pekka Luukkosen löytämiseksi."
On se vaan hölmöä, että verovaroja tuhlataan etsintöihin ja samaan aikaan vankikarkurin majoittaminen ja pakomatkan avustaminen on laillista puuhaa, jota viime karkumatkan aikana luonnehdittiin viranomaisten taholta humaaniksi avustustoiminnaksi. Näin siitäkin huolimatta, että kyseessä on vaarallinen rikollinen, jota viranomaisten mukaan "ei missään nimessä pidä lähestyä". Voiko vähä-älyisemmäksi meno mennä?
Viimekesäisen vankilapaon yhteydessä Luukkosella oli lehtien mukaan ulkopuolinen apuri niinkuin varmaan nytkin. Kenellähän on motiivia murhamiestä avustaa ja piilotella ?
Mitä ihmeen tekemistä sotlaspoliiseilla on asian kanssa? Ei heillä ole rauhan aikana valtuuksia ottaa kiinni siviililhenkilöitä. Toki sissit voivat avustaa etsinnässä, mutta pidätyksen hoitaisi ihan normipoliisit.
Jokaisella ihmisellä Suomessa on rikollisen kiinniotto-oikeus ja varusmiehillä jopa velvollisuus avustaa viranomaisia pyydettäessä, esim. junissa. Miksi muka sotilaspoliiseillla ei olisi kiinniotto-oikeutta?
Todella hyvä ajatus tuo varusmiesten lähettäminen "tykinruuaksi" todennäköisesti aseistetun murhamiehen perään!
Sodankylässä majailee kuulemma Sissikomppania. Miten olisi virka-apupyyntö vaaralliseksi luonnehditun karkurin jäljittämiseksi? Todellista harjoitusta varusväelle. Sissit etsii ja sotilaspoliisi hoitaa kiinnioton, ja palautuksen "kotiin".
Eiköhän anneta ammattilaisten hoitaa. Varusmiehet on varusmiehiä