So­ra­rek­ka ja juna tör­mä­si­vät ta­so­ris­teyk­ses­sä Ro­va­nie­mel­lä - rekan oh­jaa­mo-osa meni sä­pä­leik­si

Sorarekka ja juna kolaroivat Rovaniemen Köyryjärventien vartioimattomassa tasoristeyksessä torstaiaamuna.

Sorarekka ja juna kolaroivat Rovaniemen Köyryjärventien vartioimattomassa tasoristeyksessä torstaiaamuna.

Pelastuslaitos sai hälytyksen paikalle kello 8.30.

Rekan kuljettaja loukkaantui onnettomuudessa. Hänet kuljetettiin helikopterilla hoidettavaksi tiettävästi Oulun yliopistolliseen sairaalaan.

Helsingistä Kemijärvelle matkalla ollut IC-juna pysyi raiteillaan, ja kaikki junassa olleet noin 30 matkustajaa selvisivät vahingoitta.

Juna osui rekan ohjaamo-osaan, joka meni säpäleiksi.

– Junan matkustajat ja henkilökunta menivät auttamaan loukkaantunutta rekan kuljettajaa, kertoo palomestari Jukka Luostarinen.

Paikalle saapunut ensihoito tutki myös junan matkustajat, he eivät olleet loukkaantuneet.

Juna vahingoittui törmäyksessä, joten VR kuljetti matkustajat loppumatkan bussilla Kemijärvelle.

Raideliikenne oli poikki Kemijärvelle onnettomuuden vuoksi.

Myös Köyryjärventiellä liikenne oli poikki monta tuntia tiellä seisoneen onnettomuusrekan vuoksi. Nyt liikenne sujuu normaalisti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä