Mainos

Rajanylitysten määrä lisääntynyt roimasti Lapissa


Aimo Kajava
Pohjois-Suomi  3.7.2012 | STT Muuta tekstin kokoa -+

Rajavartiolaitoksen mukaan rajanylitysten määrä Suomen itärajalla kasvaa edelleen.

Lapissa kohdalla tuoreimmat rajanylitystilastot koskevat huhti-kesäkuuta. Niiden mukaan henkilöliikenne on kasvanut viime vuodesta melkein 40 prosenttia.

Myös Kaakkois-Suomessa kuluva vuosi on ollut ennätyksellinen. Tammi-kesäkuussa rajan kautta kulki yli neljä ja puoli miljoonaa matkustajaa, joista venäläisiä oli noin 80 prosenttia. Kasvua viime vuoteen oli runsas 16 prosenttia.

Rajavartiolaitoksen mukaan on odotettavissa, että Kaakkois-Suomessa rikotaan tänä vuonna kymmenen miljoonan matkustajan raja.

Myös rajavartioston pohjoisemmilla alueilla ylitysten määrä on kasvussa. Pohjois-Karjalassa oli alkuvuonna liki 20 prosenttia enemmän rajanylityksiä kuin viime vuonna. Kainuun rajavartioston alueella kasvu on lievempää.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google
Mainos
Mainos
Galleriat »|Pohjois-Suomi

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Pohjois-Suomi Down Up
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös