Yppärin kyläyhdistys Pyhäjoella järjestää 6. heinäkuuta ensimmäiset merijalkapallon MM-kisat. Tapahtumapaikkana on Yppärin Merimajan takana sijaitseva uimaranta.
Koska Suomessa pelataan jalkapalloa vaikka missä, muun muassa suolla ja lumihangessa, niin yppäriläisten mielestä sitä voidaan pelata myös meressä.
Merijalkapalloa pelataan muokatuilla beachfutis säännöillä, jossa sivurajat, kulmapotkut ja vapaapotkut annetaan käsistä. Pelialustana on hiekkapohjainen merenranta, jossa on 10 – 15cm vettä jalkojen alla.
Yppärin kyläyhdistys toivoo saavansa tapahtumaan mukaan maksimissaan 12 joukkuetta kisaamaan uudesta MM-tittelistä. Tavoitteena on saada merijalkapallokisoista Yppäriin jokavuotinen toiminnallinen koko perheen kesätapahtuma meren äärelle.