Mainos

Pulkkilassa löytyi vastasyntynyt ilveksen pentu

Pulkkilalainen Vili Lemmetyinen löysi metsäretkellään parin viikon ikäisen ilveksen poikasen. Pulkkilalainen Vili Lemmetyinen löysi metsäretkellään parin viikon ikäisen ilveksen poikasen.
Vili Lemmetyinen/ Lukijan kuva
Pohjois-Suomi  8.6.2012 | Päivitetty 8.6.2012 | Hannu-Pekka Ylimommo Muuta tekstin kokoa -+

Pulkkilalainen Vili Lemmetyinen kohtasi elämänsä yllätyksen retkeillessään torstaina Pulkkilassa.

”Istahdin siinä kannonnokkaan ja kuuntelin käen kukkumista. Istuin varmaan parikymmentä minuuttia, ja matkin käkeä kouran silmään kukkuen”, Lemmetyinen kertoo.

Yhtäkkiä hän kuuli erikoisen äänen.

”Ihan kuin kanahaukka olisi huutanut, sellaista riikkumista, korkeaa vinkumista”.

Ääni herätti Lemmetyisen mielenkiinnon ja hän alkoi kulkea ääntä kohti. Pian ääntely loppui, yhtä nopeasti kuin oli alkanutkin.

”Olin kuitenkin saanut paikannettua äänen tiheiden kuusien juurilla. Aloin kiertää kuusia ja huomasin liikettä. Siinähän se ilveksen pentu makoili, kuusien katveessa”, Lemmetyisen kuvailee.

”Hämmästyin aivan totaalisesti, että tällaiseenkin voi törmätä! Ja tuskin toista kertaa ilveksen pentuun törmäänkään”, hän arvelee.

Pentu oli Lemmetyisen arvion mukaan vasta parin viikon ikäinen, ”parin miehen nyrkin kokoinen”. Silmät pikkuilveksellä olivat vielä ummessa.

”Siinä oli noin neliömetrin kokoinen paikka, jossa emo oli synnyttänyt pennun ja hoitanut sitä. Pentu makasi tämän makoilupaikan vieressä mättäänkolossa”, Lemmetyinen kertoo.

Pennun emoon hän ei törmännyt.

”Se oli varmaan saalistamassa”, Lemmetyinen tuumii.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google

Kommentit

20/26 kommenttia

oÖo
11.6.2012 15:55

Voi, voi, miten suloinen!!


Ei saa koskee
11.6.2012 12:16

Toivottavasti ei jäänyt ihmisen hajua. Emo saattaa sen takia hylätä pennun.


LUONNONRAKKAUDESTA
11.6.2012 11:12

En yhtään ihmettele SOTIA, kun tällainen viaton juttukin nyppii niin monia ja saa heidät kirjoittamaan tänne ivallisia ja kateellisia (?) kommentteja!


Vihtavuoren serti
11.6.2012 06:13

Jo sitä riittää moisesta moneksi päivää ja muka uutiseksikin..kas kun ei niitä hirven vasoja saatu mihkään juttuun..


Mooses
10.6.2012 10:25

Kohta pyssyt paukkuu Pulkkilassa. Kylänmiehet juoksentelee pitkin metsiä.


Mummi
10.6.2012 08:30

Hyvässä maassa kotirauha kuuluu luontokappaleillekin .


Paljonm metsässä liikkuva
9.6.2012 20:22

Jos itse olisin ollut vastaavassa tilanteessa, EN VARMANA olisi lähtenyt Kalevaan esittämään! Olisin pitänyt tiedon itselläni, että usuttanut laumaa uteliata etsimään kyseistä eläintä. Sitä pitää joillakin olla aina niin vouhkana.


sjt
9.6.2012 22:38

Eiköhän tuo ole otettu huomioon, noin metässä paljon liikkuvana tietäsit kuiten, että lääniä on


iloa silmään sinulle toivon
10.6.2012 02:09

Ole hyvä ja tarkista omia asenteitasi. Minä kyllä iloisesti kiitän mukavasti kerrotusta metsätarinasta ja onnittelen miestä, joka sai katsoa tällaista luonnonsalaisuutta läheltä.


entinen metsästäjä
9.6.2012 14:34

Ilves on hieno kissaeläin, vaikka tappoi minun tuttavan kissan jokin aika sitten, ainoat havaintoini ko. eläimestä, jäljet puhtaassa lumessa, haluaisin nähdä sen silmästä silmään.


Realisti
9.6.2012 14:14

Toivottavasti kukaan ns. "luontoihminen" ei koskenut siihen tai peräti raahannut kotiinsa. Emo hoitaa pentunsa.


TDI
9.6.2012 22:57

Idiootti.. Kaikkihan nyt tietää, ettei niitä kärsi mennä sorkkimaan. Aina kirjoittajien joukossa on joku, jolla on tarve päteä.


NiMiMeRkKi
10.6.2012 14:54

No ei tosiaankaan kaikki nykyään tajua, että luontokappaleet kuuluu luontoon ja emot hoitaa. Soittelevat HÄTÄnumeroon kaiken maailman variksenpoikasistakin, jotka pudonneet pesästä...


jooseppi
9.6.2012 10:31

HUOM! Otsikossa pitäisi lukea: Siikalatvan Pulkkilassa löytyi vastasyntynyt ilveksen pentu. Pulkkila ei ole enää itsenäinen kunta!!


Kylähän se on
9.6.2012 12:59

Eihän sinä kunnasta puhuttukaan vaan paikasta nimeltä Pulkkila.


Jehkimä
9.6.2012 08:12

Upea eläin.


lappalainen
9.6.2012 08:00

Mistä sille saadaa poronlihaa .Muuten se ei elää.Näin sanoo lappalaiset


Rauha Luonto perheineen
9.6.2012 10:03

Täällä Hämeessä on ilveksiä vaikka kuinka paljon, mutta yhtään poroa en ole nähnyt, en elävää enkä kuollutta :) Täällä on upeita vanhoja metsiä ja ne on juuri ilvesten kotimetsiä. Eipä olisi kannattanut julkistaa ilvesvauvauutista. Se pitää tappaa - mentaliteetti elää joissakin ihmisissä lujassa.

Suloinen vauva ja upea eläin. Toivottavasti emolla ja pennulla kaikki hyvin.


hienoa vili!
9.6.2012 06:17

Ethän vaan vili koskenut siihen pentuun...antaa luonnonelukoiden olla rauhassaan :)


Lappalainen
8.6.2012 22:36

Onneksi Vili ei ole poromies!


Mainos
Mainos
Galleriat »|Pohjois-Suomi

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Pohjois-Suomi Down Up
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös