Naiset nousivat torstaisessa mielenilmauksessa miestensä rinnalle puolustamaan oikeutta poroelinkeinon harjoittamiseen. Mielenilmaus oli poroemäntien hätähuuto valtiovallan harjoittamaa petopolitiikkaa vastaan.
Poroemäntien äänitorvena toiminut Sanna Kynkäänniemi vetosi päättäjiin synkimmän kautta.
”Päättäjien tulisi herätä muutenkin kuin petojen aiheuttamien korvausten leikkaamisille, sillä kohta ei ole poroja mitä korvata.”
Kynkäänniemi luovutti tilaisuudessa adressin kansanedustaja Pirkko Mattilalle (ps.). Adressin viestinä oli petokannan laskeminen tasolle, jolla poroelinkeinon harjoittaminen jatkuisi myös tulevaisuudessa.
Kansanedustaja myönsi tilanteen olevan ongelmallinen.
”Poromarkkinat vetävät hyvin, mutta jalostamoista puuttuu liha. Uskoisin, että poromiehet olisivat tyytyväisiä, jos petokanta saataisiin vuoden 2006 lukemiin.”