Po­lii­si: Per­hei­den määrä Tor­nios­sa kas­va­nut koko ajan – syy ei sel­vil­lä

Poliisi kertoo, että turvapaikanhakijamäärä Torniossa on alkuviikon aikana hieman alentunut viime viikkoon verrattuna.

Tornioon on tullut alkuviikon aikana aiempia viikkojan vähemmän turvapaikanhakijoita. Arkistokuva.
Tornioon on tullut alkuviikon aikana aiempia viikkojan vähemmän turvapaikanhakijoita. Arkistokuva.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Poliisi kertoo, että turvapaikanhakijamäärä Torniossa on alkuviikon aikana hieman alentunut viime viikkoon verrattuna.

Tämä on vaikuttanut Tornion järjestelykeskuksen toimintaa siten, että järjestelykeskuksessa rekisteröidään päivittäin turvapaikanhakijoiksi suunnilleen sama määrä, kuin turvapaikanhakijoita Tornioon saapuu.

Tornion järjestelykeskukseen on keskiviikkona saapunut alkuiltaan mennessä hieman yli 200 turvapaikanhakijaa. Järjestelykeskuksessa myös rekisteröidään tänään hieman yli 200 turvapaikanhakijaa.

Poliisi kertoo, että turvapaikanhakijoiksi rekisteröityneiden perheiden suhteellinen osuus turvapaikanhakijoista on Tornion järjestelykeskuksessa noussut koko ajan sen perustamisen jälkeen.

Poliisi ei osaa sanoa, mistä perheiden määrän kasvu johtuu, mutta on mahdollista, että perheiden matkustaminen on hitaampaa kuin yksin saapuvien aikuisten.

Tulli on jatkanut tehostettua tullivalvontaa ja rajavartiolaitoksen partiot ovat jatkaneet tehostettua ulkomaalaisvalvontaa. Myös Puolustusvoimat tukee edelleen järjestelykeskuksen toimintaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä