Mainos

Pikkupoika sytytti sähkögrillin ja sai aikaan palon Rovaniemellä

Pikkupoika sai aikaan uhkaavan tulipalon sytyttämällä sähkögrillin kerrostalon parvekkeella Rovaniemellä lauantaiaamuna.

Pohjois-Suomi  22.5.2010 | STT Muuta tekstin kokoa -+

 
Pikkupoika sai aikaan uhkaavan tulipalon sytyttämällä sähkögrillin kerrostalon parvekkeella Rovaniemellä lauantaiaamuna.

3-vuotias lapsi oli laittanut grillin töpselin seinään. Kuumentunut grilli sytytti ympärillä olleet tavarat tuleen. Palossa tuhoutuivat lasitetulla parvekkeella säilytetyt tavarat, kuten sohva sekä liikuntavälineitä.

Perheen isä sai palon rajattua ja sammutettua ennen pelastuslaitoksen tuloa paikalle. Hän hengitti kuitenkin sen verran savukaasuja, että hänet vietiin ambulanssilla terveyskeskukseen tarkistettavaksi.

Pelastuslaitos jälkisammutti palon sekä tuuletti asunnon. Kerrostalon asukkaita ei jouduttu evakuoimaan.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

6/6 kommenttia

Kipinä Mikko
22.5.2010 15:39

Sähköpistokkeet sellaiseen paikkaan johon ei pienet lapset pääse käsiksi, olipa kyseessä mikä tahansa sähkölaite !


Ex-perhepäivähoitaja.
22.5.2010 15:38

Yleistä,että varsinkin pienet pojat ovat sähköisistä laitteista kiinnostuneita. Monta vahinkoa estäneenä tiedän sen.


NimimErkki
22.5.2010 13:56

Miten niin on ruuanvalmistus parvekkeella kielletty? Ei tosiaankaan ole sähkögrillin käyttö yleisesti kiellettyä


vahinkoja vaan sattuu
22.5.2010 13:12

lapsia ylleensä pijetään silimällä, mutta on ne niin vikkeliä väkkäröitä, että jos silimä vähän välttää nii jo on näppärät sormet ykskaks muuttaneet maailmaa. onneksi palo ei levinnet pahemmin ja henkikullat säästyivät.


Nimimerkki
22.5.2010 11:37

Huom!Kyseessä 3v lapsi,hän ei ymmärrä vielä mikä on kiellettyä.


lukija
22.5.2010 11:10

Ruuanvalmistus parkeveella on kieletty !


Mainos
Mainos
Galleriat »|Pohjois-Suomi

Galleriat

Mainos
Uusimmat | Pohjois-Suomi Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös