Kotiseutuyhdistys Raahe-seura on myöntänyt Raahen Fiian arvonimen raahelaiselle Maire Haloselle arvokkaasta turvakotitoiminnasta perheiden hyvinvoinnin edistämiseksi. Asia julkistettiin lauantai-iltana Pekanpäivien iltajuhlassa.
”En osannut edes kuvitella tällaista kohdalleni. Aika nöyräksi se tekee”, sanoo Halonen.
Raahen ensi- ja turvakoti ry:n toiminnassa Halonen on ollut mukana alusta lähtien. Hän on toiminut sihteerinä ja rahastonhoitajana sekä viimeiset 15 vuotta puheenjohtajana.
”Turvakoti on minulle ollut pieni elämäntehtävä, melkein kuin yksi lapsistani. Olen 25 vuotta tehnyt töitä sen eteen, että ihmisillä olisi puolueeton paikka mihin turvautua.”
Halosen mielestä kaikkein ihanteellisinta olisi se, että turvakotia ei tarvittaisi ja asiat sujuisivat perheissä hyvin, mutta kun ne eivät suju.